Atatürk'ün Bilim İle İlgili Sözleri

 • Yazar: editör
Atatürkün bilimle ilgili sözleri, Atatürkün bilim ile ilgili sözleri, Atatürk’ün bilimle ilgili sözleri, Atatürkün bilime verdiği önem, Atatürkün bilim hakkındaki sözleri, atatürkün bilim hakkında sözleri, Attürk’ün bilim ile ilgili sözleri, Atatürkün bilime verdiği önemi anlatan sözleri, atatürkün bilim ile ilgili sözlerinin anlamları açıklamaları, atatürkün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ve fen ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ve sanat ile ilgili sözleri, atatürkün akıl ve bilim ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ile ilgili özlü sözleri, atatürkün bilim ve teknik ile ilgili sözleri, atatürkün bilim adamı ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ile ilgili kısa sözleri, atatürkün bilim ve eğitim ile ilgili sözleri, atatürkün bilim sanat ile ilgili sözleri, atatürkün bilimle ilgili özlü sözleri, atatürkün bilimle ilgili kısa sözleri, atatürkün akıl ve bilimle ilgili sözleri, atatürkün bilimle ilgili güzel sözleri, atatürkün bilimle ile ilgili sözleri, atatürkün eğitim ve bilimle ilgili sözleri, atatürkün sanat ve bilimle ilgili sözleri…

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 1
Bilim, gerçeği bilmektir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 2
Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 3
Ben askerî deha filân bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 4
Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 5
Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur. (1922; S.D. I )

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 6
Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 7
Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 8
Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri
9
İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri
10
Dünyayı istediği gibi kullanan kuvvet, fikirler ve bu fikirleri belirleyen ve yayan kimselerdir. Fikrin özelliği de hiçbir itirazın bozamayacağı bir kesinlikle kendi kendisini kabul ettirmektir. Bu da fikrin yavaş yavaş duygular haline gelerek inanca dönüşmesiyle mümkündür ve böyle olduktan sonradır ki, onu sarsmak için bütün başka mantıkların, başka düşüncelerin hükmü olamaz. (1914)

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 11
Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. (1922; S.D. II )

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 12
İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir. 1930

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri
13
Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın, yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 14
Akıl ve mantığın çözümleyemeyeceği mesele yoktur.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 15
Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin , çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 16
Öğretmenlerimiz , ozanlarımız , edebiyatçılarımız ulusa bu felaket günlerini ve onun gerçek nedenlerini açık ve kesin olarak yazıp söyleyecekler, bu kara günlerin dönmemesi için dünya yüzünde uygar ve çağdaş bir Türkiye’nin varlığını tanımak istemeyenlere , onu tanımak zorunda olduğumuzu anımsatacaktır. (1922 / M.E.D.B. )

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 17
Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 18
Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkumdur.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 19
Dünyada her şey için ,yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık , bilgisizlik ,doğru yoldan çıkmışlıktır . Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur. Bin, iki bin , binlerce yıl önceki bilim ve fen dilinin çizdiği genel kuralları , şu kadar bin yıl önce bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak , elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir. (1924 ; S.D. II )

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri
20
İnsan vücudu bir kürsüdür; zeka cevherinin korunduğu yer olan başı, üzerinde taşımak için kurulmuş bir kürsü! Çünkü esas zekadır.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 21
Ben, manevî miras olarak hiç bir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen eremediğimizi fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 22
Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez!

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri
23
Allah dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, bu kadar güzellikleri insanlar istifade etsin, varlık içinde yaşasın diye yaratmıştır ve azamî derecede faydalanabilmek için de, bütün yaratıklardan esirgediği zekâyı, akıllı insanlara vermiştir. (1923)

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 24
Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 25
Bu millet ve memleket ilme, irfana çok muhtaç; tahsil yapmış, diploma almış gelmiş, olanları korumak kadar doğal ve lüzumlu bir şey olmaktan başka, parti parti eğitim ve öğretim görmek için ilim ve fen almak için Avrupa'ya, Amerika'ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz ve göndereceğiz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanat nerede varsa gidip, öğrenmeye mecburuz. Bu nedenle artık himaye ok zayıf kalır. Bunun yerine mecburiyet geçerli olur.

Yorumlar (2515)
 • ebru  - bilim hakkında yorumu
  tşk edrm ya yardmcı oldunuz içn ...
 • anonim  - yorum
  yaaaaaaaaaaaaa malmısınız *****mısınız nesiniz yaaa siz böle hep aynı şeyleri yazıp duruyonuz yeter artık yani yaaaa yeter
 • sanane  - kardesım
  sensın mal......sn sın ...... da sensın adamlara laf atma olum tobe tobe terbıyemzı bzyrlr sn ılk once bı 18artı ol ondn snra bu lflrı solemeye basla yavruumm
 • melisa  - yorumum
  çok güzel ve ödevimede yardımcı oldu teşekkür ederim
 • ismini vermek istemeyen müşter
  guzeller ama bıraz daha kısa olsaydı daha iyi olurdu
 • yok  - ödev
  güzel ama uzun
 • melodi
  abi saolun güzel olmuşta milletin yaptığı o 4.sınıf öğrencileri hani yeni İngilizce öğrenmenin havasını atar ya aynı o gibi thank you yaa benzer yorumlar ne saçma ..
 • sanane  - kardesım
  yaaaa ayn ole snı 4. sınıf zannetmslr dslr byu ksa 18 artı da degl dmslr o zmn 4. snf olsn gtsn dmslr
  tobe tobe
  ya bu adamlrn dedıgı selere bkn bos bos
  sozun lafın 1. 2. snfı mı olr bebee
 • İsmini Vermek İstemeyen Müşter  - İsmimi Vermek İstemiyorum.
  Çok teşekkürler sizin sayenizde öğretmenden takdiri kapıcam çok saolun var olun.
 • kardesım  - bas gıt
  ınsallah alamamısındr
 • black man  - yok
  Mal mal yorumlar atmayin ilkokullumusunuz ...
 • aferen  - dogru
  ılk defa dgru bı sey dedı bırı aferen dogru
 • izzet öz  - bilim
  hapsi kısa olsa biraz
 • fatma  - polis
  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
 • fatma
  çok süper thank you
 • Halisenur  - harika
  Süper
 • sümeyye
  TEŞEKKÜR EDERİM SÜPERSİNİZ
 • hn3000  - yorumları 05.12.2014 yılında okudum
  birde ben yazayım dedim yorum.çok güzel olmuş
 • beytulah  - g
  cok guzel bi sıteymış ellerınıze sağilıkk
 • ece  - OoOooO
  BAZEN SADECE YAZARSIN :d:dd:d::d:D. xd
 • Melik  - G
  Ne diyorsun anlamadım
 • Anonim  - xvmçlxvçnçcvn
  kdxkxdçbnfv
 • rümeysa kaynar  - fen ödevi cevapları
  fen dersime çok iyi geldi aklıma gelmiyordu aklıma geldi bilgisayar açtım hemen Atatürk ün bilimle ilgili sözleri diye yazdım öbürlerinde hiç bişe yoktu buna girdim içime bir ferahlık geldi teşekkürle bilgisayar teşekkürle bunu yapanlar
 • baba067
  Baya bi isime yaradı hazana helal olsun beeee!!!
  :) :) :)
 • bosver  - ataturk ve bılım
  cok ısıme yaradı thank you
 • onur  - oley
  bu ödev sayesinde 100 aldım bu insanlık için yaralı bir site bu site sayesinde kaç kişi 100 aldı alanlar like atsın almıyanlar dislike atsın
 • yağmur  - atatürk saygısı
  teşekkürler
 • Hakan  - ödev
  çok iyi ben yazdım birkaçını ama kısa olsaydı iyi olurdu
 • yavuz  - çok iyi be süper
  güzel
 • gizemli  - çok
  çok işime yaradı ödevim için emeğinize saygı...
 • öykü  - çok teşekkürler
  bu site çok güzel çok işime yaradı kısada olsa uzunda olsa her biri işime yaradı sizlere çok teşekkürler :) :) :)
 • emin sait  - atatürkün bilimle ilgili szleri
  ödevimi yaptım gerçekten çok işime yaradı teşekkürler
 • gerek yok  - ssüper
  ödevim vardı süper bakalım hoca nasıl puan vericek
 • mustafa barlas  - atatürk
  sizin yıllardır atatürk diye tanıdıgınız adam aslında yossi kohen dir gercek mustafa kemal atatürk 1911 de trablusgarpta sehiit olmustr inanmayan arastırsın
 • seçuk_17
  Çok güzel ödevimi çokyardımcı oldunuz aşkımmm sevgilim
 • AtaTürk  - Sağolun
  Sağolun bunlar benim sözlerim size Anıtkabir den yazıyorum.Ödevinize yardımcı olmuşum önemli değil
 • seçuk_17
  ATATÜRK 19 MAYIS 1881 yılında SELANİK'te dogmuş
 • asasdadasadasa
  Bu şaka yı yapmak için çok düşünmüşsün tebrik ederim ...
 • sevinç  - atatürk
  Abi süper yaaaaa!
 • şğyü  - yı6pt
  hadi be
 • şğyü  - yı6pt
  özzzzzzzzzzzzzzüüüüü üüüüüüürrrrrrrrrrrrr rrrrr
 • ilayda  - atatürkün bilim ile ilgili sözleri
  çok işime yaradı teşekkürler
 • yaman
  Çok güzel bir site performansta 100 aldım
 • tatlı kız  - ewet aynen
  size katılıyorum. bende 100 aldım
 • enis
  banane senin performanstan aldığın not
 • abi çok iiyi yaaa  - saolun
  abi sağolun çak işimi yaradı ödevime yaradıı çooooooooooooook tşkk
 • melis  - - ATATÜRK BİLİM SÖZÜ ÖRNEK
  teşekkürler işime yaradı harika bi site
 • MİRAY
  TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK İŞİME YARADI
 • kral
  Bana yardım ettiniz Teşekkürler
 • :D  - yazı için saol
  yazı için saol çok güzel yazmışsınız

  ödevime yardımcı oldunuz
 • mira  - ödev
  doğru söyledin benim ödevimede çok yardımcı oldu teşekürler
 • masal
  ben kısa olanları yazdım.
 • mira  - evet
  ben de kısa olanları yazdım
 • Gamze  - Masal a
  aynen...
 • öykü
  aynen :D
 • Anonim
  Teşekkürler
 • KÜBRA  - İYİ
  BİR İNSAN ÇABALADIKÇA HERŞEYİ BAŞARIR TEŞEKÜRLER
 • SEMANUR BARIŞ  - HADİ
  ÇOK İŞİME YARADI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
 • fara  - geldim
  SAOLUN
 • berfin maruf  - atatürk
  çok teşşekür ederim
 • aymila koçak  - güzel
  çok teşekür ederim
 • günlara  - yes
  beğendim gerçek super
 • karabüklü  - süperrrrr
  ellerinize saglık ödevimden 100 aldım
 • zeynep sude  - atatürk
  Gerçekten işime yaradı
 • sude :)  - atatürk`ün bilimle ilgili sözleri
  çok sağol artı aldım tşk
 • Ayşenur  - atatürkün bilim ile sözleri
  çoook tşk edrm çook yardımcı oldunuz saolun
Yorum yaz
Your Contact Details:
Yorumlar:
Security
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.
Back to top