Atatürk'ün Bilim İle İlgili Sözleri

 • Yazar: editör

Atatürkün bilimle ilgili sözleri, Atatürkün bilim ile ilgili sözleri, Atatürk’ün bilimle ilgili sözleri, Atatürkün bilime verdiği önem, Atatürkün bilim hakkındaki sözleri, atatürkün bilim hakkında sözleri, Attürk’ün bilim ile ilgili sözleri, Atatürkün bilime verdiği önemi anlatan sözleri, atatürkün bilim ile ilgili sözlerinin anlamları açıklamaları, atatürkün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ve fen ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ve sanat ile ilgili sözleri, atatürkün akıl ve bilim ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ile ilgili özlü sözleri, atatürkün bilim ve teknik ile ilgili sözleri, atatürkün bilim adamı ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ile ilgili kısa sözleri, atatürkün bilim ve eğitim ile ilgili sözleri, atatürkün bilim sanat ile ilgili sözleri, atatürkün bilimle ilgili özlü sözleri, atatürkün bilimle ilgili kısa sözleri, atatürkün akıl ve bilimle ilgili sözleri, atatürkün bilimle ilgili güzel sözleri, atatürkün bilimle ile ilgili sözleri, atatürkün eğitim ve bilimle ilgili sözleri, atatürkün sanat ve bilimle ilgili sözleri…


Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 1
Bilim, gerçeği bilmektir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 2
Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 3
Ben askerî deha filân bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 4
Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 5
Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur. (1922; S.D. I )

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 6
Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 7
Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 8
Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 9
İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 10
Dünyayı istediği gibi kullanan kuvvet, fikirler ve bu fikirleri belirleyen ve yayan kimselerdir. Fikrin özelliği de hiçbir itirazın bozamayacağı bir kesinlikle kendi kendisini kabul ettirmektir. Bu da fikrin yavaş yavaş duygular haline gelerek inanca dönüşmesiyle mümkündür ve böyle olduktan sonradır ki, onu sarsmak için bütün başka mantıkların, başka düşüncelerin hükmü olamaz. (1914)

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 11
Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. (1922; S.D. II )

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 12
İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir. 1930

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 13
Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın, yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 14
Akıl ve mantığın çözümleyemeyeceği mesele yoktur.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 15
Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin , çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 16
Öğretmenlerimiz , ozanlarımız , edebiyatçılarımız ulusa bu felaket günlerini ve onun gerçek nedenlerini açık ve kesin olarak yazıp söyleyecekler, bu kara günlerin dönmemesi için dünya yüzünde uygar ve çağdaş bir Türkiye’nin varlığını tanımak istemeyenlere , onu tanımak zorunda olduğumuzu anımsatacaktır. (1922 / M.E.D.B. )

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 17
Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 18
Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkumdur.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 19
Dünyada her şey için, yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık, bilgisizlik, doğru yoldan çıkmışlıktır. Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki bilim ve fen dilinin çizdiği genel kuralları, şu kadar bin yıl önce bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak, elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir. (1924 ; S.D. II )

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 20
İnsan vücudu bir kürsüdür; zeka cevherinin korunduğu yer olan başı, üzerinde taşımak için kurulmuş bir kürsü! Çünkü esas zekadır.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 21
Ben, manevî miras olarak hiç bir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen eremediğimizi fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 22
Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez!

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 23
Allah dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, bu kadar güzellikleri insanlar istifade etsin, varlık içinde yaşasın diye yaratmıştır ve azamî derecede faydalanabilmek için de, bütün yaratıklardan esirgediği zekâyı, akıllı insanlara vermiştir. (1923)

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 24
Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.

Atatürkün Bilim İle İlgili Sözleri 25
Bu millet ve memleket ilme, irfana çok muhtaç; tahsil yapmış, diploma almış gelmiş, olanları korumak kadar doğal ve lüzumlu bir şey olmaktan başka, parti parti eğitim ve öğretim görmek için ilim ve fen almak için Avrupa'ya, Amerika'ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz ve göndereceğiz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanat nerede varsa gidip, öğrenmeye mecburuz. Bu nedenle artık himaye ok zayıf kalır. Bunun yerine mecburiyet geçerli olur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Yorumlar (2666)
 • arda koltaş .......  - güzelikler
  hata bukadar güzel şeyolması ne güzel bana katılanlar 3 desin
 • gülsüm  - hhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaarrrrriiiiiiiiiiiiikkkkaaa
  bencede 33333333333333333333 33333333333333333 ama yaşamasını biliçeksin
 • mehmet - tşk  - harika bir site
  ******************** ******************** ooooooo************* *******ggggggggggggg gggggüüüüüüüüüüüüüüü üüüzzzzzzzzzzzzz**** ****************eeee ******************** llllllll11!11111!
 • Almila  - =)
  Yarın okulda Münazaram var ve bazı problemler bu yazılanlar sayesinde çözüldü .
 • Sudenaz  - Pöh saçma
  Ne kadar kelime varsa işe yaramayan hepsi var
 • Davut  - IYIKI KISA DEDİK
  ULAN İYİKİ KISA DEDİK ADAMLAR KITAP YAZDI
 • hazal taş  - güzel
  güzel fane değil
 • Anonim  - NAPCAN
  NEDEN BİRİNİZ BİLE ARADIĞIMI KOYMAZ SINIZ HAAA ÖKÜZLER !1!!!!!
 • Deniz  - ☺☺☺☺☺☺
  abi harika 100 aldım sınaavımdan
 • susmacak  - vov
  vov değil veev tesekur eder elerin den operem atam
 • susma  - konuş
  biz burdayken bu sözler altımızda kalı ama yani 100 56 aldım naasıl6k
 • Sudenaz
  Doğru
 • napcan  - *** gibi
  hepsi boşlaflar püüüfffff allahım bune yaa bi ***a yaradığı var sanki bu adam tam bi mal
 • Bilim  - Çok saol çok güzel ödevime yardimci oldunuz
  Saoooooooolllunnn çok yardimci oldunuz harikaaaaaaaaaaa
 • irem  - ******
  kısa dedim roman yazdı
 • berfin
  kısalt o zaman
 • Ayfer
  Evet ,harika
 • nesrin  - küçük tim
  çok güzel olmuş teşekkürler
 • deniz  - acayip güzel
  Kompozisyon ödevi yardımcı oldu
 • hacer bingöl  - atatürk
  atatürkten bizler için önemlidir
 • ekrem adıgüzel  - 5/c
  çok güzel
 • aysee  - bravo
  ali yorumun çok güzel
 • Ahmetcan  - cok iyi
  mükemmel ödevim için müthiş .....
 • ...................  - kötü
  çok kötü
 • ALPEREN  - İYİ
  ZORUNAMI GİTTİ ŞERERİM
 • ada
  bi****** git len ****** çocuğu
 • umut  - ruur
  çok beğendim
 • GÜZEL OLMUŞ  - ELLER
  YAPANIN ELLERİNE SAĞLIK
 • Özgür  - ATEŞLI GECELER
  05398467039
  Atesli Geceler
  HER TURLU BAYANLAR BEKLENIYOR
  YAS SINIRI EN FAZLA 19
 • Anonim
  harika
 • esila  - güzel
  proje 100 tane yazıcam daha bana çok lazım
 • ceyda nur tezcan
  thnk you baby
  sımdı sız s*l*kl*r anlamazsınız
  tesekur ederım bebek dedmek turkce sı bu
  tmmı anladınn senn * yerıne a koyun anlarsınız
 • ceyda nur tezcan  - cok ıyı
  cok ıyı abı yaaaaaaaaaaa:D:):D: D:D:d
 • lan tırrek  - jk
  hepiniz tırreksiniiz
 • ceyda nur tezcan  - fena degıl
  eh ıste ıse yarar
 • melis  - sana göre öyle
  İlk önce 25 şini de yazda gör
 • 7/A  - çok faydalı oldu
  Atamıza sonsuz saygılar.
 • ceyda nur tezcan
  AYNEN AP
 • müanm  - krd
  ütömkoed
 • Habbo Murat  - İyiki Var Oldunuz Ata'm
  Çok İşime Yaradı Türkçeden Bunla İlgili Ödevim Vardı Hocam Tam Puan Verdi Eyvallah Ata'm
 • aydamaya
  harika yazmışsın
 • kjkkjjj  - ateşli ***
  çok güzel olmuş
 • AYNENN BARIŞŞŞŞ  - KİRALIKAŞK ÖMERRR
  ÇOK BEĞENDİ İYİ YANİ
 • AYNENN BARIŞŞŞŞ
  beğendim
 • hasan  - mal
  delisin sen oğlum mal ya bunun ne si güzel
 • elçin barış AŞKI
  ÇOK YARDIMCI OLDU
 • Af.Ç  - Af.Ç
  Sen kiralık aşkın defnesi elçin misin
 • adsız
  bbeğendim yardımcı oldu
 • berk  - O.Ç
  O.Ç fu** si****
 • ceyda nur tezcan
  SIE LANN COK IYI
 • funda
  katılıyorum sana ceyda nur tezcan
 • hurıye
  cok işime yaradıgı soylenemez
 • ceyda nur tezcan
  SENDE SIE LAN **
 • Derinlik
  A yyyyy ***üm merhaba O.Ç
 • Muhammed
  Yapana teşekkürler
 • melih gökçe  - bravo
  harika olmuş atam çok saol
 • İlayda  - Sevgi
  Eğer ticaret borsası orta okulundaki Yiğit Mehmet Akdal yorumlara bakıyorsa:
  Yiğit benimle çıkar mısın?
 • Yiğit
  Hayır
 • Yiğit  - Güzel
  Aklıma geldi ve artık senle çıkmak istiyorum.
 • melih gökçe  - tövbe tövbe
  gidin başka yerde çıkın bura siyasi sayfa
 • yigit mehmet akdal
  hayır
 • İlayda  - Herkese sevgilerle
  Liderlerin bir tanesi
  Seni çok seviyoruz Mustafa Kemal Atatürk'ü
 • İlayda  - Atatürk
  #Bu site her kese güzel gelir bana *****ça
  gelirrrrrrrrrrrr#
 • Efe
  NEDİON SEN LAN ATAMIZA SAYGILI DUR
 • Ece  - Arkadaş
  Çok teşekkür ederim sizin yüzünüzden yazılıdan 98 aldım thanks
 • Buğrahannn
  Güzel Teşekkürler yardımcı oldunuz
 • Selin  - Ateşli gece
  Ateşli gece için 05374452346
 • Anonim
  ***se varmısın
 • whatt  - iyi
  asdasasdasdafdfsf
 • Anonim
  ooo ***xxxxxx
 • elçin barış AŞKI
  ödev içinmi bu siteye girdin yoksa baka başka şeyler için ......... yani doğru değilmi
 • kjkkjjj
  ÇOKMU ***SİSİN
 • Af.Ç
  Küfür etmeyin
 • ne yapacan lan
  hangi şehir
 • yigit mehmet akdal  - ******
  lan ****** başka yerde ******luk yap
 • defne  - mutış
  Cok işe yarayan bir site
 • Bahar cemin
  Söylediğin şey çok ayıp annen baban terbiye verememiş kusura bakma melekcim hadi iyi terbiyeler. Annene şöyle küfür soylemiycegin konusunda yardımcı olsun
Yorum yaz
Your Contact Details:
Yorumlar:
Security
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.
Back to top