Haxball internet üzerinden ücretsiz olarak oynayabileceğimiz bir hokey-futbol karışımı bir oyundur. Bu oyun ilk olarak 2010 yılında Arjantinli bir oyun tasarımcısı tarafından yayımlanmıştır. Aslında oyunun bu kadar ilgi toplayacağını tasarımcı hiç tahmin etmemiştir ancak kısa sürede birçok ülke tarafından oynanmaya başlanmıştır.
Haxball çok kolay oynanan bir oyundur. Topa ”X” tuşuyla vuruyoruz. Hareket etmek için ise klavyemizdeki ”Yön Tuşları”nı kullanıyoruz. Daha öncede söylediğim gibi online oynandığı için çok kişilik bir oyundur. www.haxball.com adresinden oyunun olduğu siteye giriyoruz ve karşımıza çıkan ekranda oyunda kullanacağımız nick’i yazmamız isteniyor. Nick’imizi yazıp enter’e tıklıyoruz ve ekrana değişik isimlerde map (oda)’lar geliyor. İstediğimiz bir oda isminin üzerine gelerek çift tıklayıp odaya girebiliyoruz. Odaya girdiğimizde, ekranın alt kısmındaki ”chat” yazan kısıma tıklayarak sohbet edebiliyoruz. Sağ tarafta bulunan ”Menu” yazan bir buton var. Buton’a tıklayarak menü’deki takım kadrolarını görebiliriz.

Sponsor Bağlantılar

Oyunda iki adet takım vardır. Bunlar; ”Red” (kırmızı) ve ”Blue” (mavi) ‘dir. Odada bulunan oyuncu isimlerinden ismi sarı olan admin’dir. Admin; odanın kurucusudur. Oyuncuları takımlara alma ve odadan atma gibi herşeyi yapabilir. Eğer başka birisinin odasında iseniz, admin ile aranızı iyi tutmanızı tavsiye ederim.

Bu arada ilk başta nick’inizi girdikten sonra karşınıza odalar geldiğinde illa bir odaya girmek zorunda değilsiniz. Odaların yanında ”Create Room” yazan butona tıklayarak kendi odanızı kurabiliyorsunuz. Butona tıkladığınız zaman karşınıza çıkan ekranda kuracağınız odanın özelliklerini ayarlıyorsunuz. Nickinizin yazılı olduğu yer odanızın ismidir. Orayı silerek olmasını istediğiniz oda ismini yazabilirsiziniz. Bir altta ise ”Password” yazan yerin karşısına isteğe göre bir şifre yazıp başkalarının odamıza girmesini engellemiş oluyoruz. ”Max Player” yazan yerden de odamızın maksimum kaç kişilik olacağını belirliyoruz. Ve en alt’ta ”Create” yazan butona tıklayarak odamızı kurmuş oluyoruz. Biraz bekleyince odamıza başkalarıda geliyor. İsmi yazan oyuncunun üstüne gelerek,mause ile basılı tutarak kırmızı yada mavi takımların birinin üzerine getirip bırakıyoruz.

OYUNU OYNAMANIZI ÖNERİRİM. UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR… 🙂