İnsan hayatının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için su olmazsa olmazlardandır. Zira vücudun ihtiyacı olan su içilmediğinde metobolizma işleyişini güzel yapamayacak, bunun neticesinde sağlık problemleri baş gösterecektir.

Sponsor Bağlantılar

Hiç şüphesiz gün içerisinde defalarca tükettiğimiz suyun da bir içme adabı vardır. Çocukluğumuzdan itibaren anne , babamızdan ve çevremizdeki büyüklerimizden su içmenin adaplarını öğreniriz. Büyüklerimizin bu adapı öğrendikleri ve kendilerine örnek aldıkları kişi hiç şüphesiz Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v)’dir.

Peygamberimiz yaşantısı, hareketleri ve uygulamalarıyla hayatın her karesinde bizlere örnek olmuş ve hal diliyle bizlere rehberlik etmiştir. Su içmenin adabını da bu güzel insanın uygulamalarıyla anlamaya, öğrenmeye çalışalım.

Peygamberimiz, bizlere intikal eden sözlerinde su içerken besmele ile başladığını ve bitirdiğinde hamd ettiğini öğreniyoruz. Üstelik bu uygulamayı yalnızca su için değil, diğer sıvı içecekleri tüketirken de uyguladığını görüyoruz. Besmele ile başladığı su içmesine üç defa ara verdiğini, nefes aldığını öğreniyor ama bardağın içine nefes vermediğini de öğreniyoruz. Su içerken oturmayı tavsiye ettiği herkesçe malum iken ayakta ve yürürken de su içtiğine rastlıyoruz. Aslında insan olmanın, şartların getirdiği durumların yansımasını görüyoruz. Tavsiye etiği ve sevdiği su içmenin oturarak içmek olduğunu söylerken, mecbur kalındığında, şartların oturmaya elverişli olmadığı durumlarda da ayakta su içilmenin mümkün olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

Kıbleye yönümüzü dönüp, oturur pozisyonda, sağ elimizle, besmele çekip, üç defa ara verip nefes alarak, dökmeden, ses çıkarmadan su içilmesinin en ideal olan, en adaplı su içme şekli olduğunu ve hamd ile bitirmenin güzelliğini de anlıyoruz.

Her davranışın bir adabı olduğu gibi su içmenin de adabı olduğunu ve en sağlıklı en güzel yöntemin bu olduğunu hep beraber öğrenmiş olduk.

Adaplı günler dileriz.