Yeni Makale Öncesi İnternet Çalışmaları

Bir sitenin açılışına karar verebilmek için, bazı aşamalardan geçmiş olmanız gerekir. Bir sabah kalkıp “hadi site açalım” demedik 🙂 Yeni Makale öncesinde internette 2 tane site tecrübem oldu. Bunların ilki bir forum sitesiydi. Şuan yayında olmayan forum sitesinde kısa bir süre moderatörlük yaptım. Bu kısa süre içinde birçok arkadaşlıklar kurdum ve forumlar konusunda az çok bilgi sahibi oldum.
Mart 2007’de, Türkiye’nin en iyi ve kaliteli sitelerinden birine yazarlık başvurusu yaptım ve “Yazar” olarak kabul edildim. Yazarlık yaptığım dönem boyunca birçok kaliteli ve ilgi çekici makale yazdığıma inanıyorum. Yazmış olduğum makaleler yüzbinlerce insana ulaştı. Bunun insana verdiği haz inanın bana bambaşka. İlgili sitede sadece yazarlık yapmadım. Editör olarak sitenin gelişmesi için birçok fikir verdim ve bu fikirler hala ilgili sitede uygulanıyor. Pagerank değerini bilenler için söylemem gerekirse, benim yazarlık yaptığım dönemde pagerank değerleri PR 6’ydı ve bu değer herkesin bildiği mynet.com sitesiyle aynı değerdeydi.

Sponsor Bağlantılar

Yazarlık yaptığım dönemde, ileride kendi sitemi açabilirim düşüncesi ile kaliteli bir domain ismi aradım ve şans eseri yenimakale.com alanadının boş olduğunu görerek hiç düşünmeden satın aldım. 7 ay yazarlık ve editörlük yaptığım site ile bazı fikir ayrılıkları yaşayınca kendi sitemi açmaya karar verdim. Site açmanın kolay bir iş olmaığı, özellikle de çok fazla sunucu kaynaklı sorun yaşayabileceğim konuunda beni uyardılar. Şuan ne demek istediklerini gerçekten çok iyi anlıyorum 🙂 ama bir şeyden eminim: “Yeni Makale”yi açmak doğru karardı ve ben bu karardan hiçbir zaman pişmanlık duymayacağım.

Yeni Makale Webmaster’ını Arıyor…

yenimakale.com sitesini açabilmek için öncelikle iyi bir webmaster’a ihtiyacım vardı. İnternetten bulduğum, kendi web siteleri olan birçok webmaster ile görüşme yaptım. Bunların bazıları firma olarak bu işi yaparken, diğer bazıları ise kişisel olarak web tasarım işi yapanlardan oluşuyordu. Hepsinin ortak özelliği kendilerine ait bir sitelerinin olması ve daha önce birçok site tasarımı yapmış olmalarıydı. Bana verilen fiyatlar arasında dağlar kadar fark vardı desem yeridir. Mesela aynı işi 300 ytl’ye yaparım diyen oldu, 8.000 dolar isteyende oldu. Tabi fiyat farkı yaptıkları işe mutlaka yansır ama bu iş iin en doğru olan insanı bulduğuma inanıyorum. Cahit Bodur arkadaşımla anlaştım bu iş için. Sitenin yapımına başlamadan önce kendisiyle işi detaylı olarak birçok kez görüştüm ve bu işi yapabileceğini düşündüm. Zamana ve şartlara göre en doğru kararı verdiğimi düşünüyorum ve hiçbir zaman verdiğim bu karardan dolayı pişmanlık duymadım.

Yeni Makale Hazırlıkları ve Site Açılışı

Kasım 2007’de Yeni Makale için kolları sıvadık. Sitenin görünümü ve çalışma şekli daha önceden belirlenmişti. Bu plan çerçevesinde Cahit arkadaşım bir süre taslak sayfalar oluşturdu ve bunları bana göstererek fikirlerimi aldı. Cahit’in uzmanlık alanı ASP olduğu için siteyi de ASP tabanlı hazırladı. Siteye ek bir forum bölümü açmamız gerekiyordu ve bunun içinde PHPbb kurduk. Sitenin renklendirilmemiş taslak halleri gerçekten çok kötü görünüyor 🙂 Hiçkimsenin onları dikkate almasını tavsiye etmem. Sitenin renklendirilmesi sanırım ikinci bir web tasarım işi. 2008 Ocak ayında sitenin büyük bölümü tamamlanmıştı ama henüz yayınlanma aşamasına geçmemiştik. Bunun için Şubat ayını bekledik. Yanlış hatırlamıyorsam 7 Şubat gününden başlayarak aralıklı olarak siteyi açıp kapatıyorduk. Amacımız 14 Şubat Sevgililer Günü’nde sitenin tamamen açılmasıydı. Çünkü o günün benim için ayrı bir anlamı vardı ve o gün benim doğum günümdü. Site tam olarak açılmadan önce hazırlamış olduğum bazı makaleleri siteye ekledim. İlk Google sıralamalarımız ve ziyaretçi sayılarımız beklediğimin çok üzerindeydi. Bu da iyi bir iş başardığımızın kanıtıydı. 14 Şubat günü herkese açık olan Yeni Makale henüz yayına başlayalı iki hafta gibi kısa bir süre olmasına rağmen ve pagerank değeri sıfır olmasına rağmen o gün 1300 ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Işığı görmüştük…

Yeni Makale’de ki Küçük Sorunlar ve Sunucu Hizmeti

Cahit arkadaşımla birlikte hazırlamış olduğumuz Yeni Makale tamamen özgün bir site olduğu için açılışında bazı sorunlar yaşayacağımız kesindi ve bunları da site açılışından itibaren yaşamaya başladık. Bu sorunların çoğunluğu küçük sorunlardı ve Cahit arkadaşım tarafından bunlar zamanla düzeltildi. Bazı değişiklikler ve düzenlemeler yapmamız gerekiyordu, bunları da Cahit arkadaşım hiç üşenmeden zamanla halletti. Eğer bir firma ile çalışmış olsaydık birçok özel isteğimiz yerine getirilmeyecek, hatta çıkan bazı sorunların çözümünde de ayrıca ücretlendirilme yapılacaktı. Ancak Cahit arkadaşımla bu konularda hiçbir sorun yaşamadık. Bir webmaster ile anlaşırken onun kişiliğininde bu işte ne kadar önemli olduğunu bu noktada anlamışsınızdır sanırım.

Yeni Makale’yi açmasına açtık. Ancak biz küçük sorunlarla uğraşırken sunucu hizmetlerinde bir problem yaşadık. Benim web geçmişim kısa süreli olduğundan dolayı sunucu hizmetleri konularında hiçbir bilgim yoktu. Bu konuları tamamen Cahit halletmişti. Ancak yaşadığımız sorunlar bu konunun internetin en kötü yanı olduğunu anlamamı sağladı. Kısaca sorundan bahsetmem gerekirse; her sitenin aylık belli bir trafik limiti vardır. Bu trafik limitini aştığınızda ayrıca faturalandırılırsınız. Sanırım Cahit arkadaşımız hosting paketi seçiminde sitenin bu kadar hızlı büyüyebileceğini tahmin edemediğinden küçük bir ve fiyat olarakta uygun bir bir paket seçmişti. Ancak aradan iki ay geçtikten sonra hosting firması bir fatura gönderdi ve trafik limitini aştığımızı, hatta baya bir aştığımızı 🙂 söylediler. Ödediğimiz yıllık hosting ücretinin iki katını sitenin üçüncü ayında ödemek zorunda kaldık. Bu sorun, aynı hosting firmasıyla devam etmemizi güçleştiriyordu. Çünkü kaliteli bir hosting firması olmasına rağmen trafik limitleri çok düşüktü ve bu trafik limitlerini aşmanın cezası da çok büyüktü.

Yeni Makale ve Yeni Hosting Firmaları

Yeni bir hosting firması aradık. Yeni Makale ASP tabanlı olmasına rağmen forum bölümü PHP tabanlı olduğundan dolayı hosting firması seçiminde çok fazla seçeneğimiz yoktu. Hem ASP destekli hem de PHP destekli bir hosting firması aradık. Bulduğumuz bir firmadan 1 aylık deneme paketi satın aldık. Ancak bu hosting firmasında site sayfaları o kadar yavaş açılıyorduki, siteye ilk defa giren biri böyle bir sitenin ikinci bir sayfasına asla bakmaz istemezdi. Bu nedenle iyiki bir aylık deneme paketi almışız dedik ve yeni bir hosting firması bulmaya çalıştık.

Bu iş için r10.net frumunda bir başlık açtım. Aradığımız özellikleri sıraladık. Hızlı, trafik alanı büyük, şu bu özelliklerde bir hostinge ihtiyacımız olduğunu söyledik ve buradaki firma ve kişilerden ücret ve referans bildirmelerini istedik. Aynı gün içinde birkaç arkadaş ile görüştüm ve bir tanesine karar kıldık. Cahit arkadaşıma da danıştıktan sonra 1 yıllık hosting hizmeti satın aldık. Siteyi bir hostingden başka bir hostinge taşımak gerçekten çok sorunlu ve uğraştırıcı bir iş. Ancak Cahit arkadaşım bu işlerde bana fazlasıyla yardımcı oldu. Yeni hostinge geçişte yine bazı problemler yaşadık. Özelikle Türkçe karakter sorunları beni fazlasıyla uğraştırdı. Onlarca makale ve haberi yeni baştan düzenlemek zorunda kaldık. Resimlerin taşınmasında da bazı problemler çıktı. Bunlar öyle problemlerdi ki bazen bu siteyi kapatmayı ya da satmayı bile aklıma getirmiştim. Her şeyin bir çözümü olduğu gibi bu sorunlarda yavaş yavaş çözüldü ama site bu sorunlardan dolayı çok fazla zarar gördü, bu da bir gerçek.

Yeni Makale Sitesine Saldırılar

Her hosting firmasında ayrı sorunlarla karşılaşmaya artık alıştık. Geçiş yaptığımız yeni hosting firmasında da bazı güvenlik açıkları ortaya çıktı. Bu güvenlik açıkları nedeniyle site tam 3 defa hacklenme tehlikesi atlattı. Bu durumun ne kadar can sıkıcı olduğu anlatılamaz. Sabah kalkıyorsunuz ve sitenin anasayfası yerine karşınıza siyah bir ekran çıkıyor. Saçma sapan, kendini bilmeyen, egosunu tatmin etmeye ya da gösteriş yapmaya çalışan lamer diye tabir edilen bazı kişiler tarafından site saldırıya uğradı. Bu saldırıların tek sevindirici yanı, siteye index atmaktan başka zarar vermemeleri oldu. Gerçi her durumda hosting firması bir yedek alıyor ancak bu durumun sizi ne kadar geriye götüreceği hiç belli olmaz. Hosting firması sahibi ile koordineli bir çalışma sonunda bu açıkları kapattık.

Yeni sunucu ile yaşadığımız diğer önemli bir sorun ise forum bölümüne üyelik sorunuydu. Bu sorun gerçekten çok büyük bir sorun olmuştu. Foruma 1 ay hiçkimse üye olamadı. Bu sorunun yaşandığı zaman da öyle bir zamandı ki sorun halledildiğinde günde 400 civarı kişi foruma üye oluyordu. Yani bu sorun binlerce üye kaybetmemize neden oldu. Ama hemen şunu da belirteyim. Forum bölümümüzde şuanda 8.600 üyemiz bulunuyor ve bu üye sayısı diğer bazı forumlarla karşılaştırıldığında gerçekten büyük bir rakam.

Yeni Makale ve Yazarlar

Yeni Makale’nin açılışında sitede sadece kendi makalelerim yer alıyordu. Aradan çok geçmeden yakın arkadaşlarımdan bu konuda bana destek geldi. Şuan Bilecik’te vatani görevini yapmakta olan steve nickli lise arkadaşım siteye makale ve reklamlarla ilgili konularda büyük bir katkı sağladı. Vatani görevinin bitmesinin ardından da kaldığı yerden devam edecektir. Hatta kendi deyimiyle: “ya keşke askerde de internet kafe falan olsa da siteye girebilsem” 🙂 Bugün siteye yorum yazmış. Demekki aradığını buldu 🙂 Çok şanslıdır, tahmin bile edemezsiniz…
Sitenin açılışından itibaren bana en büyük desteği sağlayanlardan biri de askerlik arkadaşım Armağan oldu. Armağan’ın da Yeni Makale için yaptıklarını unutmam mümkün değil. Bir sürekliliği olmasada ara ara desteklerine devam etmekte ve her fırsatta “dönüşüm muhteşem olacak” sözünü söylemektedir 🙂

Yakın çevremdeki arkadaşlarımdan da site konusunda destek gördüm. Bu konuda bana en büyük desteklerden birini yine şuan askerde olan Emre kardeşime borçluyum. Vatani görevini tamamlamasının ardından kendisi aramızda olacaktır.

Arkadaş çevrem dışında, internette siteye rastgelen ve makalelerini burada yayınlamak isteyen ilk yazarımız Sevinç İnal oldu. Sevinç Hanım Yeni Makale’nin demirbaşları arasında yer almaktadır. Kendisi site açılışından beri sadece özgün makaleleriyle değil, ayrıca manevi desteği ile de her zaman Yeni Makale’nin gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarih konularındaki bilgisi ve canayakınlığı ile Murat Demireğer de Yeni Makale’yi kendi bulmuş ve yazılarını burada insanlarla paylaşmak istemiştir. Kendisinin mail.ru projesini destekliyor ancak şuan için başımı Yeni Makale’den kaldıracak zaman bulamıyorum 🙂

Yine siteyi kendi araştırmaları ile bulan ve makalelerini paylaşmak isteyen değerli yazarlarımızdan bir diğeri de Bülent Sakça’dır. Kendisi Yeni Makale’de Edebiyat kategorisinin sahibidir desek yanlış bir kavram kullanmayız sanırım 🙂 Edebiyat kategorisinde ki hemen hemen bütün makaleler Bülent Bey’in eserleridir.

Ali Niyazi İnal, yine Yeni Makale’ye büyük katkılar yapan yazarlarımızdan biridir. Spor kategorisini açıyorum ama bu kategoriye ne tür makaleler koyulabilir, nasıl doldurulur bu kategori diye hep düşünmüşümdür 🙂 Ancak Ali Niyazi Bey, spor kategorisi için çok değerli makalelerini bizlerle paylaşmış ve Yeni Makale tarihinde yerini almıştır.

Yeni Makale ile yazılarını insanlarla paylaşan Saliha Toraman, Sevilay Uztutan, Yasin Polat, Bakır Çakmak ve daha birçok yazarımıza da katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bunlarla birlikte yeni ve genç yazarlarda aramıza katılmaktadır. Sercan Somuncu, Eyüp Yetiş, Cihan, Cansu Gülay, Nisa ve daha birçok genç arkadaş makalelerini paylaşmak için Yeni Makale’yi tercih etmektedirler.

Yeni Makale forum bölümünün geliştirilmesine katkılarından dolayı Emre Keskin arkadaşımıza da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.
Ve… adını yazmasamda sürekli manevi desteklerini gördüğüm sevgili arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Siteyi sürekli ziyaret eden yorum yazarak katkıda bulunan arkadaşlara da teşekkürler. Bunların içinde ilk başta gelen isimlerden biri de Salih arkadaşım.
Kısacası, herkesin bu sitede hakkı var. Yazarından, tüm ziyaretçilerine kadar, herkese teşekkür ediyorum.

Yeni Makale’nin Geleceği
Yeni Makale, hemen hemen herkesin ilerde çok başarılı olacağını düşündüğü ve desteklediği bir sitedir. Bu beklentiler ve destek Yeni Makale olarak beklentileri karşılamak adına bizlere bir sorumluluk yüklemektedir. Bu sorumluluk bilinci içinde yaklaşık bir ay önce yeni bir yapılanma girişiminde bulunduk. r10.net seo yarışmasında çok uzun süre birinci sırada olan Umut Yurtseven’e başarılar diliyoruz ve yarışmayı birinci olarak bitireceğine inanıyoruz.

Umut arkadaşım seo konularında uzmandır ve Yeni Makale’yi kendisinin ellerine teslim etmekte hiçbir tereddüt yaşamadım. Bu gördüğünüz tasarım ve altyapı tamamen Umut tarafından hazırlanmış ve yine kendi deyimiyle: “İnternetin en fena makale portalı” haline getirmiştir 🙂 Yine Umut’un kendi deyimiyle 🙂 “Hayatımda hiçbir sitenin yapımıyla bu kadar uğraşmadım” (hiçbir site beni bu kadar uğraştırmadı demek istiyor 🙂 Umut’un sözlerine aynen katılıyorum. İnternetin en felaket makale sitesi olduğumuz bir gerçek 🙂

Umut arkadaşımızla daha sonradan yollarımız ayrıldı. Kendisine Yeni Makale sitesine kattığı değerden dolayı teşekkür ediyoruz. Sitenin Joomla’ya geçişinde ve çağdaş bir görünüm kazanmasında kendisinin büyük emekleri olmuştur.

Yeniden Yapılanma

Sitede ziyaretçi artışına bağlı olarak yaşanan sorunlar nedeniyle bazı yeniliklere gidildi. İlk olarak webmaster arkadaşımız Ali Can, site dosyalarının temizlenmesi, yedek alınması ve sitenin geliştirilmesi amacıyla bizlere gereken tüm desteği vermiştir. Halen kendisiyle birlikte çalışmaktayız. Ayrıca hosting hizmeti olarak hostgator.com’dan host alınmıştır. Yeri gelmişken belirtmek isterim ki hostgator dünyadaki en iyi host firmalarının başında gelmektedir. Uzun süredir sitede hiçbir sorun yaşanmamaktadır.

Ziyaretçi Sayısında Artış

Yeni Makale, ziyaretçi sayılarında çok büyük artışlar meydana geldi. Günlük tekil ziyaretçi sayısı olarak site 27.000 tekil ziyaretçi seviyesini görmüştür. Son iki aylık ziyaretçi sayısı ortalaması günlük olarak 18.000 tekil ziyaretçi seviyelerindedir. Ayrıca aylık ziyaretçi sayımız yarım milyon üzerinde ve yine aylık sayfa görüntülenme sayısı bir milyon seviyelerindedir. Başarılarımız artarak devam edecektir. Bizi izlemeye devam edin.

Bugün her mükemmel sitenin mutlaka kabarık bir geçmişi vardır. Ziyaretçi sayısının artması bir sitede sorun mudur sizce 🙂 Maalesef sorun olabilir ve her iyi site bu aşamalardan geçerek, kendini yenileyerek ve gerekli önlemleri alarak bugünlerine gelmiştir. Bizlerde şuan bunu yapmaktayız. Gelişiyoruz, değişiyoruz ve gerekli bütün önlemleri alıyoruz. Bu süreçte bize olan güven ve desteğiniz için tüm yazar ve ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.

Yeni Makale Yönetimi