YOUTUBE NE ZAMAN AÇILACAK?
 

Atatürk’e hakaret eden içerik nedeniyle 6 Haziran’dan beri kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube, yerelleşme sayesinde yasaktan kurtuluyor. Bu yerelleşmenin çok uzun bir zaman almayacağı düşünülüyor. Tahminlerimize göre Youtube bir ay içerisinde yerelleşebilir ve açılabilir. Karşılıklı görüşmelerdeki son durum yerelleşme konusunda her iki tarafın anlaşmaya vardığı şeklinde.

Sponsor Bağlantılar

 

6 Haziran’dan beri kapalı olan YouTube yakında açılabilir. Peki hangi formül düşünülüyor?
 

Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri ve YouTube temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde, sitenin Türkiye’ye özgü bir arama motoru kurması kararlaştırıldı. Siteye .tr ya da com.tr uzantılı adreslerden girildiğinde, İnternet Güvenliği Yasası’na göre suç sayılan Atatürk’e hakaret, porno, müstehcenlik, kumar ve intihara özendirme gibi içeriğe sahip videolar ayıklanacak.

 

Kurum başkanı Tayfun Acarer, YouTube’un Almanya, Çin ve ABD için de benzer uygulamalara gittiğini belirterek, Türk kullanıcıları YouTube’a “ülke hassasiyetlerini dikkate alan youtube.tr ya da youtube.com.tr adreslerinden giriş yapmaya” davet etti. Ayrıca site Türkiye’ye bir temsilcilik açacak ve bundan böyle Türkiye ile YouTube arasındaki hukuki ve idari işlemler bu vasıtayla yürütülecek.

 

Youtube internet sitesi bu gidişle bütün ülkeler için ayrı bir video düzeni oluşturacak gibi görünüyor. Olayların gelişimi izlendiğinde bu tür bir uygulamanın başarılı sonuç vermesi durumunda diğer ülkelere de yayılabileceği düşünülüyor. Ancak Türkiye için görünmesinin istenmediği videoları ayıklama konusu biraz karmaşık bir konu. Yeni sistemde de Youtube yasaklanırsa oluşacak karmaşanın hangi şekilde çözüleceği konusunda net bir yaklaşım belirlenmiş değil.

 

ALINTIDIR…