Ceplerimdeki tüm sevgi parçalarını topladım. Kalbimdeki aşk hücrelerini de yokladım. Dünyadaki bütün sevgilerin ışıkları açık mı değil mi kontrol edip de geldim. Suskunca baktım bulunduğum noktaya. Ayaklarımın altında bir şubat gördüm. 14 ile 14’den öncesinin arasında bir şubat.
14 Şubat, 2013 yılında da dünya üzerindeki etkisini doludizgin toplamış gelmekte. Tüm tarihçesiyle… Tüm aşklarıyla… Tüm sevgi ve sevgilileriyle…

Sponsor Bağlantılar

Roma kültüründen doğmuş olan 14 Şubat günü aslında belki de sadece bir sevgi günüydü. Her yerde bahsedilen tarihçesine inmeden önce 14 Şubat hakkında bir rivayetten bahsetmek isterim. Rivayete göre 14 Şubat sadece bir sevgi günüydü. Sadece demek belki burada sevginin değerini özümsememiz yolunda bizi engelleyebilir ancak sevgililer günü düzleminde doğru bir kelime olur. Sevgi günü tüm dünyada 14 Şubat’ta kutlanan bir gün imiş. Bu günde bütün insanlar kinlerini, husumetlerini, kıskançlıklarını bir kenara atıverir bir araya gelirlermiş. Kimileri müzik aletlerinden sesler çıkarır kimileri de onlara şarkılarıyla eşlik eder, pastalar, meyvelerle bu gün neşe içerisinde kutlanırmış. Daha sonraları sevgi günü değişerek sevgililer gününe kaydırılmış. Rivayetin biridir bu. Kaynağı, kaynakçası yoktur. Ancak gelir isek Roma tarihine göre 14 Şubat’a, bu gün bir bayramla başlar. Valentine ismindeki bir din adamının adına Romalıların kutladığı bir bayram. Aslında bu bayramın da bir tarihçesi vardır. Şöyle ki; Romalılar Şubat ayının aşk ayı olduğuna inanırlar ve her yıl şubat ayında Lupercalia adındaki bereket tanrıları adına bir bayram düzenlerler. Bu bayramda kura yoluyla çiftler belirlenir. Kızlar ve erkeklerin isimlerinin çekildiği bu kura sistemi daha sonradan değiştirilir. Bir süre sonra da birbirlerini seven gençler 14 Şubat’ta birbirlerine kart göndermeye başlarlar. Rivayetin birine göre Velentine adındaki din adamı âşık çiftleri birleştirir, onların yuvalarını kurmalarına yardımcı olurdu. Bir dönem evlilik yasaklandı ve Velentine zindana atıldı. Ancak o aşktan ve sevgiden hiç vazgeçmedi. Sevdiği kıza yazdığı bir mektubuna Velentine’nden diye başladı. O günden sonra bütün âşıklar da sevgililer gününde yazdıkları mektuplarında Velentine’nden diye başlamayı alışkanlık haline getirdiler. Velentine artık bir sembol olmuştu. O tarihten sonra 14 Şubat Velentine adına kutlanan bir bayram halini aldı. Günümüze kadar uzanan gün şu an bir maddiyat âleminde varlığını sürdürmekte. Sevgililer gününde sevgiyi pahalı hediyelerle, şık akşam yemekleriyle, para üstüne para harcanan bir silsileyle gösterebileceklerini zanneden sevgililer ne yazık ki bu günün maddi yönüne kapılıp gitmekte. Oysaki sevgililer gününü en güzel şekilde kutlamanın yolu bir mektup, bir kart, bir güzel söz veya şiir olabilirdi. Sevgililer günü sevginin günü olabilirdi. Aslında sevgili de özel olabilirdi. Üç gün biriyle beş gün diğeriyle sevgili hayatı sürmek sevgililer günü için de ağır bir itham. Zira sevgili dediğin insanı beşeri aşktan ilahi aşka götürecek bir köprü olmalıdır. Paradan mutsuzluğa götüren değil… Gelin bu sevgililer gününde ekonomi en hüsranlı gününü geçirsin. Gelin bu 14 Şubat’ta sevdiklerimize mektup yazalım, kart yollayalım.

14 Şubat’a sevgilerle…