Bin Ölçüp Bir Biçmeli atasözünün anlamı, açıklaması nedir?

Bu atasözü, bir işi yapmadan önce, o işi en ince ayrıntısına kadar değerlendirip öyle yapmanız gerektiğini öğütlemektedir.

Sponsor Bağlantılar

Bir iş yapacağınız zaman o işi iyi araştırmalı, karşınıza çıkabilecek olumsuzlukları önceden araştırarak bunlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu başkalarının görüş ve düşüncelerini almaktır. Her insanın bakış açısı farklı olabileceğinden sizin görmediğiniz sorunları görebilir ve sizi bir hatadan döndürebilirler.

Bu atasözünü bir örnekle açıklayalım. Bir ev yaptıracağınızı düşünelim. Güzel bir yerde bir arsa aldınız ve evinizi inşa ettiniz. Kısa bir zaman sonra deprem oldu ve eviniz yıkıldı farzedelim. Evi yapmadan önce zemin etüdü yaptırdınız mı? Orada ev yaptırmanın herhangi bir sakıncası olup olmadığını soruşturdunuz mu? Deprem bölgesi ve deprem riski yüksek bir yerde ev yaptırmanın gereklerini yerine getirdiniz mi? Bunları yapmadığınız takdirde hem maddi, hemde manevi bir çok zarara uğramanız muhtemeldir. Bu nedenle bir işi yapmadan önce bin kere ölçüp, öyle karar vermek daha doğru olacaktır. Benzer şekilde bir araba alacağınız zaman arabanın her şeyini araştırmanız gerekir. Borcu var mı? Bozuk bir yeri var mı? Başka herhangi bir sorunu var mı? Bunları araştırmalı, arabadan tamamen emin olduktan sonra o arabayı almalısınız.

* Atasözleri
* Atasözleri ve Anlamları
* Atasözleri ve Anlamları (B Harfi)