Çalışan Demir Pas Tutmaz atasözünün anlamı, açıklaması nedir?

Hareketsizlik ne insana ne de eşyaya yarıyor. Uzun süre kullanılmayan evler nasıl içten içe çöküyorsa insanlar da öyle yaşlanıyor. İnşaatlarda çalışan işçilerin bedenleri, spor salonlarına para akıtanlardan daha dinç ve atletik. Bazen teknolojinin bizleri koflaştırdığını düşünüyorum. Yere eğilmeden ev süpürüyoruz, viladayla yerleri siliyoruz, adım atmadan televizyon açıp kapatıyoruz, telefonlar zaten cepte. Nasıl pas tutmadan çalışacağız açıkcası bilmiyorum. Arada bir eğilip bükülmemiz gerekiyor yoksa hasta olacağız.
(Aysel Aksümer)
Yani bu söze örnek vericek olursak mesela odun taşımaya gidersin ama daha önce hiç ağır işlerde çalışmmışsın odunları taşımaya kalkışırsan ellerin yara bere içinde kalır veya akıl ile bir örnek yarın sınav var sen çalışmmamışsın ama arkadaşın çalışmış yarın sınava girdiğin zaman sen kötü not alırsın ama arkadaşın iyi not alır mesela ben yani bu atasözün anlamı çalıştığın zaman bir iş yapmadan oturan kimse bildiklerini unutur yeteneklerini yitirir. çalışan kişi hem daha mutlu olur hem de bilgi ve becerisini arttırdığı için daha yararlı işler yapar
(Özen Bölüt)

Sponsor Bağlantılar

Bilenle bilmeyen bir olur mu? nasıl bilen genel manada bilmeyenden üstünse çalışan yeni tabirlerle atletik olan, çalışan da bir olmaz. Hepimiz deriz, eski insanlar hastane nedir bilmezlermiş diye; niye dediğimizi bulsak zaten cevap ortada. şimdiki insanlar aman bir adım atarım, yorulurum diye korkuyor. Allahın hikmeti ya onlarda hastalıktan kurtulmuyor.
(Ramazan Durmuş)