Sizlere sesleniyorum! ‘Gross Marketler’den aldığınız herhangi bir ürünün bir yerlerde, herhangi bir ara sokakta mücadele veren, onurunu korumaya çalışan bir esnafın ocağına incir ağacı diktiğinin farkında mısınız? 5 kuruş daha ucuz diye büyük marketlere girip, o ne olduğu belli olmayan, kaynağı bile belli olmayan kampanyalarda hangi esnafın yüreğinde kabaran bir yaraya tuz bastığını biliyor musunuz?

Sponsor Bağlantılar

Sizin aklınızı kullanarak maketlerin yaptığı indirimleri takip etmeye harcadığınız çabanın, evine ekmek götürmeye çalışan bir esnafın gün boyu harcadığı emeğin ve çabanın yanında hiçbir şey olduğunun farkında mısınız peki? Bir esnaf artık dayanamayıp kepenk kapattığında kendiyle birlikte kaç mumu daha söndürdüğünü düşündünüz mü hiç?

Ağzınızda bir laf: “Küçük esnaf kan ağlıyor!” bu sözlerinizin arkasındaki anlamı gerçekten görüyor musunuz ki? Bilmiyorsunuz! Siz gün de 5 lira ile dükkân kapatmanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz çünkü pek çoğunuz çocuğuna bu 5 lirayı o devasa marketlerde harcaması için harçlık olarak veriyorsunuz! Elbette ki herkesin bir ekmek davası var! İşçinin de memurunda, kamu personelinin de…  Peki, bunlardan hangisi bu sıkıntıyı sırf halkı 5 kuruş kar edebilme çabasında olduğu için çekiyor? Anlamıyorum! 5 kuruşun hesabını yapmak zorunda olduğunuzu anlıyorum ama kendi vatandaşınıza neden sırt çevirmek zorunda olduğunuzu anlamıyorum.

Kimseden duymak istemiyorum bu sözleri! Kimsenin esnafın yaşadıklarını bizden daha iyi anlatma çabasını görmek de istemiyorum! Bir esnaf kızıyım! Okulun ilk açıldığı hafta kırtasiyenin dolup taşmasını beklerken bilmem hangi marketin yaptığı ucuzluk yüzünden dükkânımda sinek avlamak istemiyorum ben! Bunları görmek ve hala umut etmeye devam etmek istemiyorum! Ara sokaklarda bakkal görmek istemeyen o başbakanın da sadece konuşmakla yetinip hiçbir şey yapmayan muhalefetinde gün yüzü görmesini istemiyorum artık! Tek istediğim şeyse artık herkesin birbirine tutunmak zorunda olduğunu anlaması! Ve yarın büyük marketler yüzünden kepenk kapatmak zorunda olan bir esnafın kızı olmak istemiyorum sadece!