Ampute Futbol Federasyon Kupası maçları Bursa’da oynandı. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ilk kez düzenlenen bir organizasyondu. Şans eseri final karşılaşmasına denk gelerek bu maçı izleme imkanı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Müthiş bir mücadele, seyir zevki son derece yüksek, birbirinden inanılmaz hareketlerin olduğu bu karşılaşmalar gerçektende beni çok etkiledi.

Sponsor Bağlantılar

Bir kolunuz ya da ayağınız olmayabilir ancak yaşama sevincinizi herzaman olmalı. Bu engelli kardeşlerimize böyle bir imkan tanınmasında emeği geçen herkesi tebrik etmek istiyorum.

Kişinin kol, bacak, ayak veya elinin tümünün veya bir kısmının olmaması durumuna amputasyon denir. Ampute futbol bir bacağı olmayan sporcuların kanedyen (koltuk değneği) kullanarak oynadıkları bir futbol türüdür. Yaygın olup Avrupa ve Dünya Şampiyonaları organize edilmektedir. * Her bir takım; 1 kaleci, 6 oyuncudan oluşur. Kaleciler ise tek kolludur.

* Karşılaşmalar; 25’er dakikalık 2 devreden ve 10 dakikalık devre arasından oluşur.
* Taç atışı ayakla yapılır.
* Ofsayt kuralı yoktur.
* Oyuncular diğer bir oyuncuya değnekleriyle topu atamaz.
* Maç kadrosundaki tüm oyuncular sınırsız değiştirilebilir.
* Kaleciler cezasahasını oyun oynanırken terk edemezler.
* Kalecinin kullanacağı duran top organizasyonları topun rakip sahaya geçmesi için kendi sahasında deyip geçmesi gerekiyor aksi halde rakip orta sahadan endirek vuruş kullanarak oyunu başlatır.
* Her 2 devrede’de tarafların 1’er dakika mola hakları vardır.

Ampute Futbol Video