Çabuk Parlayan Çabuk Söner Atasözünün Anlamı Açıklaması Nedir?

“Çabuk parlayan çabuk söner” atasözümüzün kelime anlamına baktığımızda direkt olarak aktarılan, bizleri fazla düşündürmeden neden dolayı bu atasözünün meydana geldiğini anlatan bir atasözümüzdür.
“Çabuk parlayan çabuk söner” atasözümüzü hem manevi, hem de materyal olarak ele alabilmemiz mümkündür.

Sponsor Bağlantılar

Çabuk parlayıp çabuk sönen birçok madde vardır. Bunların başında ise herkesin bildiği benzin gelir. Benzini yaktığınızda bir anda parlar ve siz daha belki ateşi göremeden söner. İşte bu gibi durumlardan esinlenerek meydana gelen atasözümüzün bizlere asıl anlatmak istediği çabuk sinirlenen insanların bir anda sakinleştikleridir.

Bazı insanlar en ufacık bir şey olsun ya da önemli bir şey olsun o an sinirlenseler dahi belki de 10 dakika sonrasında o sinirlerinden eser kalmayacak bir şekilde normal yaşantılarına devam edebilirler. Böyle kişiler aynı zamanda en kötü insani duygulardan biri olan “kin” duygusunu da bünyelerinde fazla barındırmazlar. “Çabuk parlayan çabuk söner” atasözümüzde bahsedilen kişiler bu nedenle kişilikleri kötü olarak nitelendirilmezler.

Çevrenizde çabuk parlayıp çabuk sönen kişiler varsa ve bir şeye sinirlendilerse o an tahammül ettikten kısa bir süre sonra o durumdan eser kalmayacağına emin olabilirsiniz.