Son zamanlarda gelişen teknolojinin nimetleri arasında herkesin kendi kişisel araştırmasına yürütmesini sağlayacak casus cep telefonu yazılımlarında ve bu yazılımları kullanan kişi sayısında yüksek artış görülmekte. Bu artış beraberinde bu işin ahlaki boyutunu sorgulamayı da getiriyor. Casus cep telefonu yazılımı kullanmak etik midir değil midir?
İnsanlar bu tip yazılımları genellikle şüphelendikleri eşlerini takip etmekte kullansalar da bu yazılımların başka kullanım alanları da var; çocukların takibi. Size küçük bir hikayeden bahsetmek istiyorum. Yaşı benden büyük bir arkadaşımın liseyi yeni bitirmiş bir kızı vardı. Arkadaşım kızının emniyeti konusunda bazı kaygılar taşıyordu. Biliyorsunuz zaman gerçekten kötü ve çocuklarımıza güvensek de çevreye güvenemiyoruz ve ne yazık ki bu konuda da haklıyız. Arkadaşımın kızı oldukça olgun, aklı başında ve nerede olduğu ve ne yaptığı konusunda yalan söylemeyen bir kız olduğu halde, kısa bir süreliğine de olsa bir casus yazılım satın almaya karar verdi. Başlarda kişilik hakları ve mahremiyeti öne sürerek çok karşı çıksam da arkadaşım o kadar endişeliydi ki razı olmak ve buna ortak olmak zorunda kaldım. Casus programı arkadaşımın kızının telefonuna yükledik ve raporları almaya başladık. Tahmin ettiğimiz gibi korkulacak bir şey yoktu. Ancak birkaç ay sonra Melis (gerçek ismin kullanmak istemiyorum) kendisinden 5-6 yaş büyük bir genç adam ile tanıştı. Biz de hemen araştırmalara giriştik ve son derece olumlu bilgilere ulaştık. Kendi işinin sahibi, hali vakti yerinde, son derece kibar ve özgüveni yüksek oldukça da yakışıklı bu genç adam ile Melis’in görüşmelerinde hiçbir sakınca görmedik. Bu genç adam Melis’in annesi ile tanıştı, kendisini hiç gizlemedi. Birkaç defa Melis’i arkadaşlarının da olduğu ev partilerine götürmek istese de yalnızca bir tanesinde muvaffak oldu.

Sponsor Bağlantılar

Gel zaman git zaman Melis bu ilişkiyi bitirmek istediğinde hepimiz karşı çıktık. Çünkü çocuk oldukça güven verici, olgun ve herkesin sahip olmak isteyeceği türden bir damat adayı idi. Ayrılıklarından bir süre sonra bir gazete haberi ile sarsıldık, meğerse bu çocuk genç kızları ağına düşüren o meşhur tarikatın müridlerinden biri imiş! Yaşadığımız şoku tahmin edemezsiniz! Neyse ki Melis hiçbir zaman yalan söylemedi ve yanlış bir adım atmadı, ama ya bir çok genç gibi küçük yalanların bir zararı olmadığını düşünüp sevgilisi ile kaçamak yapmak için yalan söylese ve bizim bundan haberimiz olmasaydı? İşte bu noktada casus cep telefonu yazılımı sayesinde kötü şeyler yaşanmadan müdahale edebilecektik.

İşte bu olay benim casus cep telefonu yazılımlarına ve özel hayatın gizliliğine olan bakış açımı kökten değiştirdi. Dışarıda çocuklarımızı bekleyen o kadar çok tehlike var ki. Hiç hissettirmeden onların güvenliğinden ve emniyetinden emin olabilmek adına böyle tedbirler almanın bir sakıncası yok diye düşünüyorum. Elbette ki çocuğumuz da olsa özel hayatlarına saygı duymalıyız ancak onları korumak da bizim görevimiz. Bir casus cep telefonu yazılımı kullanmaya karar verirseniz vicdan azabı çekebilirsiniz ancak en azından çocuğunuzun emniyetini sağlayabilirsiniz. Eğer böyle bir düşünceniz olursa casus cep telefonu yazılımının özelliklerine www.ceptelefonucasus.com internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazar: Deniz Ulusoy