Dağ Adamı, Hasta Eder Sağ Adamı

Dağ Adamı, Hasta Eder Sağ Adamı Anlamı, Atasözünün Anlamı, Hikayesi, Kompozisyon, Açıklaması

Sponsor Bağlantılar

“Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözümüz oldukça üzeri kapalı bir anlatım sergilemekte olsa da az daha düşündüğünüzde “Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözünün ne demek istediğini kolayca anlayabilirsiniz.

“Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözünde bizlere anlatılmak istenilen şey “Dağ adamı” denilmesinin nedeni cahilliği başka bir sıfatla bizlere anlatmıştır. Bunun yanında cahillikten ileri gelen bilgi eksikliği konusunda tartışmaya girdiğiniz bu tarzdaki bir insana kesin olarak bildiğiniz bir konunun gerçekliğine karşınızdaki kişiyi inandıramazsınız ve bu durum gerçekten sinir bozucu bir hal alır.

“Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözüne benzer atasözlerimizden bazıları ise şunlarıdır; “Cahil adam meyve vermeyen ağaca benzer” ve “Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur” atasözleri tam olarak “Dağ adamı, hasta eder sağ adamı” atasözüyle eşdeğer bir atasözüdür.

Bu atasözüne örnek vermek gerekirse; Mesleğiniz doktorluk ve sağlık hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine bir bilgi aktarmak istiyorsunuz. Bu cahil kişi sizin onca yıllık birikiminizi hiçe sayarak, savunduğu konunun hiçbir dayanağı olmadan söylediklerinize itiraz eder. Bu durumda da kendinizi ifade edemez ve sinirlenmemek mümkün olmayabilir.