Demir Tavında Dövülür Anlamı, Atasözünün Anlamı, Hikayesi, Kompozisyon, Açıklaması

Bu atasözü oldukça dikkate alınması gereken bir atasözüdür. Doğruluk payı yüksek ve bu atasözündeki durumları iyi görerek verdiğiniz kararlardan pişmanlık duymayacağınıza emin olabilirsiniz. Bu nedenle “Demir tavında dövülür” atasözünü kıstas alarak vereceğiniz riskli kararlar daha sağlıklı bir hale gelebileceğini söyleyebiliriz.

Sponsor Bağlantılar

Atasözüne baktığımız zaman demirin dövülebilmesi için yani demire şekil verebilmemiz için ateşte tavına gelmesi beklenir. Ne kadar tavında olursa o demirden o kadar iyi verim alınır. Aynı zamanda da daha az iş gücüyle bunu yaparak her zaman kar elde eden taraf siz olursunuz.

Başka örnekler vermek gerekirse; Patronunuzdan olmadık bir zamanda izin isteyeceksiniz. İzin vermeyeceği açık olsa da o izne ihtiyacınız varsa patronunuzun ruh haline dikkat etmelisiniz. Bu teklifinizi sinirli olduğu bir gün değil neşeli olduğu bir gün yaparsanız demiri tavında dövmüş olur ve izin alma ihtimaliniz oldukça artacaktır.

Her insan zaman zaman farklı ruh hallerine bürünür. Bu ruh hallerinde ise söyleyeceğiniz basit bir cümleye bile kızgınlık gösterebilirler. Bu nedenle elde etmek isteyeceğiniz bir şeyi yerinde ve zamanında yapmak oldukça önemli bir konudur. Sizlerde demirin tavına gelmesini bekleyerek sağlıklı kararlar vereceğinize emin olabilirsiniz.