Derdini Söylemeyen Derman Bulamaz Anlamı, Atasözünün Anlamı, Hikayesi, Kompozisyon, Açıklaması

Bu atasözümüz de anlam bakımından cümlenin içinde bizlere kendisini ifade eden bir atasözüdür. Genellikle içine kapanık ve duygularını açığa vuramayan insanlar için kullanılan bir sözdür.

Sponsor Bağlantılar

Derdini söylemeyen derman bulamaz atasözümüzde cümlenin genel yapısı olarak baktığımızda bir derdiniz varsa bunu belirtmemiz ve bir sonuca ulaşmamız gerektiği anlatılmaktadır.

Patronunuzdan zam isteyeceksiniz ama söylemekten korkuyor olabilirsiniz. Bu da günlerce sizi yiyip bitiren bir düşünce haline gelir. Bu düşünceniz sizlerin gündelik yaşantınızda da hareketlerinize yansır ve sizleri ve çevrenizdekileri olumsuz yönde etkiler. Uygun olan davranış bu derdinizi patronunuza söyleyerek bu düşüncenin bir sonuca varmasını sağlamaktır.

Bir kişiye aşık oldunuz ve karşınızdaki kişinin sizden haberi yok veya o da size karşı bir şey hissediyor olabilir fakat bu düşünce söylenmediği takdirde elbette hiçbir sonuca ulaşılmayacaktır. Yani bu düşüncenizi taşıyarak günlerce bunu düşünmek yerine o kişiye açılarak aklınızdaki karmaşadan kurtulabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bekletmek yerine kime, ne zaman söylenmesi gerekiyorsa söylemekten kaçınmayınız.