E Mail SaçmalıklarıSizlere belki de hergün onbinlerce insanı meşgul eden, bu insanların bazen duygularıyla oynayan, zamanlarını çalan, bazen umuda sevkeden bazen de korkutan e postalardan bahsetmek istiyorum. Bunlar tam bir saçmalık ama insanlar bunlara inanıyor ve bu tür e mailler hergün binlerce insana ulaşıyor. İnternetle ilgilenen herkes, mail adresi olan herkese bu mailler bir şekilde ulaşıyor. “Zamanımı almaz, hemen yollayayım başkalarına da başıma birşey gelmesin” ya da “Göndereyim de dileğim kabul olsun” şeklinde düşünceler içinde bu mailler en az 20 kişiye gönderiliyor. Bu 20 kişiden bir tanesi saf olsa yeterli. 20 kişiye de o gönderiyor ediyor iki katı. Bu şekilde binlerce, onbinlerce, hatta yüzbinlerce insana ulaşıyor bu mailler.

Sponsor Bağlantılar

Utanç verici bir durumla karşı karşıyayız ama kimse sesini çıkartıp da bu tür saçmalıklara dur demiyor. Hemen hemen her gün bu tür maillerle karşılaşıyorum. Uyan artık Türkiye… Resmen kandırılıyor ve sömürülüyorsun, dini duyguların istismar ediliyor… Bu tür maillerden örnekler:

* Bu mail takip ediliyor, bu maili ne kadar çok insana ulaştırırsan o kadar para kazanacaksın. Bill Gates gelirini dağıtıyor. Siz de bu gelirden payınızı alın. Zengin olun (Para kazanmak öyle kolay mı? İnsanlar diğerlerini nasıl sömürürüm diye düşündükleri bir dünya da kim kime bedava bir şey veriyor. Bill Gates’in çok umurundasınız sanki. Adam deli mi parasını saçsın.)

* Duygusal, dini bir girişten sonra: “Bu mail sana ulaştıysa bu maili hemen 20 kişiye göndemelisin. Gönderirsen bir dileğin gerçek olacak, göndermezsen başına bir bela gelecek.” (Bugüne kadar bir tanesini bile başkalarına göndermedim hiç de bir şey olmadı. Ya siz kendinizi ne sanıyorsunuz ki mail aracılığıyla dilek gerçekleştirecek ya da insanlara bela verebileceksiniz. Dini istismar etmek resmen bu.)

* Bu maili 18 kişiye yollamazsan MSN messenger ücretli olacak. MSN arkadaşlarından 18 kişiye yollarsan icon’un mavi olacak. İnanmazsan msn’in sitesine bak. (1 senedir aynı saçmalık. 1 senedir devam ediyor. Hala insanlar bunlara inanıp yollamaya devam ediyorlar. İnanmazsan msn sitesine bak diyor. Bunları gönderenler de kurnaz. İnsanlar ingilizce bilmiyorlarsa aldanabilirler, ingilizce bilenler msn e girse de “vardır heralde ama ben bulamadım” diye de bu maillere aldanabilirler. Ben açıp bakmadım bile…)

* Bu maili 18 kişiye yollamazsan MSN ücretli olacak. Bende inanmıyordum ama bbc.co.uk sitesine baktım orada var haberi. Arkadaşlar bu gerçek. 18 kişiye yollayın bu mesajı yoksa msn ücretli olacak ve kullanamayacaksınız. (Sayıya bakar mısınız ya: 18 gel şunu 20 yapalım, yok 15 de anlaşalım. Ya sayıda bile hayır yok. Kim nerden hesapladı 18 sayısını? İnandırıcı olması açısından bbc’nin sitesiymiş gibi gösteriliyor, oysa site bbc’nin değil. Açıp bakmadan söylüyorum bunları sizlere. Hiçbirine tıklamam bu tür maillerin. Birilerinin oyununa gelmek, kandırılmak, duyguların istismar edilmesi olur bu.)

* Mail listesine katıl, bilgisayar, cep telefonu, para… alacaksın. (Gönderenlerden hangisi almış ki sen alacaksın. Hangi salak dağıtıyor bunları acaba!)

* Birçok arkadaşımdan gelen: “Lütfen okuyun”, “En az 20 kişiye yolla” ve “İnanmıyordum ama doğruymuş” şeklinde gelen saçma saçma mailler.

Lütfen inanmayın artık bu saçmalıklara. Bu tür mailleri dost ve arkadaşlarınıza yollayarak onlara da zarar vermiş oluyorsunuz. Dost ve arkadaşlarınıza bir iyilik yapın ve bu konuda kendilerini bilgilendirin. Nasıl ki o saçma mailler 10 binlerce insana ulaşıyorsa, bu bilinçlendirme de o kadar insana rahatlıkla ulaşabilir.

Saygılarımla.