Google arama sonuçlarını iyileştirmek adına bazı arama sonuçlarında kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla bazı sitelerin alt tarafında, o site ile ilgili bağlantıları da göstermektedir. Mesela Google’da “yenimakale” araması yaptığınızda, Google site altı bağlantıların Yeni Makale içinde çıktığını göreceksiniz. Bağlantıların hemen altında ise “yenimakale.com alanından daha fazla sonuç” linkinin burada yer aldığını görmeniz mümkün.
Google arama sonuçlarındaki site altı bu bağlantılar sitenizin kaliteli ve özgün bir site olduğunu göstermektedir. Bütün sitelerin altında bu bağlantılar çıkmaz. Sitenizin altında bu bağlantıların çıkması demek Google’ın sizin sitenize değer verdiğini göstermektedir.

Sponsor Bağlantılar

Google Site Altı Bağlantıların Özellikleri

* Google arama sonucunda site altı bağlantılar Google algoritması tarafından otomatik olarak belirlenmektedir.

* Google bağlantıları belirli aralıklarla otomatik olarak değişmektedir

* Google bağlantılarını değiştirmeniz mümkün değildir. Ancak site içeriğinize uygun olmadığını düşündüğünüz bağlantıları “Google Web Yöneticisi Araçları”ndan engellemeniz mümkündür. Ancak bunun için site altınızda en az dört bağlantı olmalıdır. Dört bağlantı olmadan web yöneticisi araçlarında site bağlantılarınız görünmez. Ayrıca engellemek istediğiniz bağlantıyı sebep göstererek engelleme yoluna gitmelisiniz.

* Bir site bağlantısı engellendikten veya engellemesi kaldırıldıktan sonra yapılan değişikliklerin görünmesi zaman alır.

* Bir site bağlantısını engellediğinizde en az 90 gün boyunca arama sonuçlarında bu bağlantı görünmeyecektir.

* Eğer sitenizi yeni açtıysanız bu bağlantıların sitenizde görünmesi zaman alacaktır. Yeni Makale’de bu bağlantılar 3 ay gibi kısa bir sürede çıkmıştır. Tabi bu özgün içeriğin bir getirisi olduğu düşüncesindeyiz.

Google arama sonuçlarında site altı bağlantılar her yönüyle sitenize değer katar. Kaliteli siteleri, diğer sitelerden ayırmanıza imkan verir. Bu bağlantıların Google arama sonuçlarında olması, bazı Google Görsel araması sonuçlarında da bu tür bağlantının çıkmasını da sağlayacağından önemlidir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak isteyen arkadaşlar forum bölümümüzde “Google” başlığı altında sorularını bizlere yönlendirebilirler.