Gül, Dikensiz Olmaz atasözünün anlamı, açıklaması nedir?

Bazen sevdiklerimizin neden değerli olduğunun farkına varamayız. Bir taraftan onları severiz bir taraftan da onları farklılaştırmaya çalışırız. “Şu gül çok güzel de ah bir de dikeni olmasa” deriz mesela. “Seni seviyorum da bir de şu huyun olmasa” deriz bazen de. Oysa onu o huyuyla sevdiğimiz bir gerçektir.
Güzellik, başarı dediğiniz şey ancak zorlukların aşılmasıyla olur. Elinizdekinin değeri onu elde etmek için harcadığınız çaba kadardır. Kısacası insanlar, “Allah’ın (cc) gülü dikenli yarattığına üzüleceklerine dikenler arasında GÜL yarattığına şükretmeliler…” ;
(Rukiye Semra)

Sponsor Bağlantılar

Rengarenk görüntüsüne rağmen gülün dikeni ve mis gibi kokusu hep aynıdır. Biz gülü severken hep dikenini de sevmişizdir. Bazen elimize batsa da gülün hatırı için dikenine göz yummuşuzdur. Hayattaki bir çok tezat gibi iyi ve kötü de hep iç içedir. Mutluluğun yolu; acı ve tatlıyı, güzelle, çirkini birlikte kabul ederek sevmekten geçer. Dikeni için gülü sevmeyeni ben hiç görmedim ya siz? Ben de deyişinizi de duyar gibiyim. Gül dikensiz, insan kusursuz olmaz.
(Aysel Aksümer)