Günümüzde merak edilen konularda biriside, makale yazarlığı ile para kazanma konusudur.

Daha öncesinde şuna açıklık getirmekte fayda var. İnternetten para kazanma konusu ülkemizde bir çok insan tarafında ön yargıyla karşılanan bir konu olmuştur. Bunun sebebi ise daha öncesinde bir çok insanın, özellikle internet üzerinden, ek gelir elde etmeye yönelik girişimleri, dolandırıcılık faaliyeti gösteren bazı kurumlar veya siteler yüzünden hüsranla sonuçlanmıştır. Ve bu yüzdende toplumumuzda bir ön yargı oluşmuştur.
Halbuki affiliate marketing, network marketing gibi, online kazanç elde etmeye yönelik bir çok sistem, başta Avrupa dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde profesyonel anlamda uygulanmaktadır. Blog yazarlığı veya makale yazarlığı da bunlardan birisidir.

Sponsor Bağlantılar

Peki makale yazarlığı nedir, insanlar neden yazılarımıza önem veriyor ve karşılığında para teklif ediyorlar.

Bunun sebebi web site sahipleri ve blog yazarları için gayet açık. Özgün içerik sağlayarak Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek.

Özellikle de Google. Google’ın yaptığı en son güncelleme penguen güncellemesidir. Ve Google bu güncelleme ile birlikte Google algoritmalarında bir takım değişiklikler yapmış ve arama sonuçlarında web sitelerinin sıralamasında ciddi anlamda değişiklikler olmuştu.

İzlenen bu yeni politikaya göre, web sitelerinin yükselebilmesi, yayınladıkları içeriklerin özgün içerik olmasına bağlıdır.

Peki Google neden böyle bir güncellemeye gerek duymuştur.

Takdir edersiniz ki Google’ın en büyük arama motoru olmasının ve bu başarıyı devam ettirmesinin en önemli sebebi, kullanmış olduğu algoritmaların, yapılan Google aramalarında kullanıcıların beklentilerine çözüm getirmesiydi. Hemde en doğru çözümü.

Hatta bu yüzden bir çok arama motoru kendi sonuçlarında da Google sıralamalarını baz almaya başlamıştır.

Bu güncellemenin sebebi ise;

Bildiğimiz gibi internette, aktif bir şekilde yayında bulunan bir çok web sitesi vardır ve günden güne sayısıda artmaktadır. Belirli kategorilere göre oluşturulan ve hızla çoğalan bu sitelerle birlikte, kopya içeriklerde çoğalmaya başlamıştır. Ve Google ı rahatsız eden asıl konu ise aynı kategoride oluşturulmuş isimleri farklı olsada içerik bakımından birbirinin neredeyse aynısı olan bu sitelerin aynı arama sonuçlarında birbiri ardına çıkmaya başlamasıydı. Haliyle bu durum kullanıcılarıda rahatsız edebilirdi.

İşte bu yeni güncellemeden sonra ise özgün içerik bakımından Googlen ın politikalarına ters düşen bir çok kişisel veya ticari web sitesi gerilerde kalmıştır. Ve bu web siteleri Google daki eski pozisyonlarına tekrar kavuşabilmek için ücretli editörlük gibi bu işlere yönelik çözümler aramaya başladılar.

Ülkemizde yazı yazarak gelir elde etmek yeni bilinen bir girişim olsada günden güne bu iş için talepler de artmaktadır.

Kısaca bu yöntemlerden bahsetmek gerekirse, ücretli makale editörlüğü, makale sitelerinden trafik sağlamak ve blogculuk diyebiliriz.

Peki makale sitelerinden nasıl gelir elde edilir diye soracak olursak, makale sitelerinin koymuş olduğu kurallar çerçevesinde yazdığımız makaleye karşılık, makale içerisinde yada yazar için belirtilen bir bölümde  link paylaşımı sağlayarak kendi blogumuza  odaklı trafik göndeririz ve bu odakı trafik üzerinden blogumuzda reklam geliri elde edebiliriz. Yada bazı reklamlara izin veren makale siteleri üzerinden yazdığımız makaleye karşılık reklamlarımızı yayınlayarak gelir elde edebiliriz.

Blog yazarlığı ise kapsamlı bir çalışma gerektirir. Blog yazarlığı yapmak istiyorsanız eğer yine oluşturacağınız özgün ve güncel bilgileri blogunuza ekleyerek ve site içi, site dışı SEO çalışmaları yaparak arama motorlarından odaklı trafik sağlayabilirsiniz ve ayrıca, sosyal paylaşım siteleri gibi, makale siteleri ve forum siteleri gibi kaynaklardan doğal trafik sağlayarak blogunuzda yayınladığınız reklamlarla gelir elde edebilirsiniz.