ÖSYM Yeni Ek Yerleştirme Yapacak mı?

ÖSYM Yeni Ek Yerleştirme Yapacak mı?

Üniversite kontenjanları ikinci ek yerleştirmeye rağmen dolmadı. Tam 31 bin 92 kontenjan boş kaldı. (Her sene bu sayı değişmektedir.) Bunlardan 13 bin 589’u lisans düzeyinde. Üstelik 2 bin 650’si de devlet üniversitelerinde. Kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla birlikte bu sayının 40 bini aşması bekleniyor.Üniversite önündeki yığılma nedeniyle, neredeyse her hafta yeni bir üniversite kuruluyor. Ama görünen o ki öğrenciler tabela üniversiteler ve sıradan bölümler değil, gerçek anlamda üniversite ve mezun olduklarında işsiz kalmayacakları meslekler istiyorlar.

Sponsor Bağlantılar

ÖSYM’nin önceki gün açıkladığı rakamlar bu açıdan çok önemli. Tıpkı yurtdışında olduğu gibi çok yakında Türkiye’de de yükseköğrenime olan talep azalabilir. Şu andaki yoğunluğun iki nedeni var. İlki hızlı nüfus artışı, ikincisi ise istihdam. Ama son yıllardaki işsizlik rakamlarına bakıldığında, ilk sırada üniversite mezunları geliyor. İşte bu yüzden, öğrenciler de aileler de yavaş yavaş harcadığımız emeğe, zamana ve paraya yazık oluyor noktasına geliyorlar. Üniversiteler gibi dershanelerdeki kaçışın da nedeni bu.

Türkiye’de çok şeyler değişiyor. Ülkeyi yönetenlerin de eğitime yatırım yapanların da artık attıkları her adıma çok daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Koşullar ve istekler sürekli farklılaşıyor. Bu değişimi yakından izleyen ve gereğini yerine getirenler ayakta kalacak, diğerleri gidecek. Bugünkü ekonomik tablo bunu zorunlu kılıyor…

Başarı barajının düşürülmesi elbette savunulamaz. Ama mevcut sınavların gerçek başarıyı ölçtüğü, fazlasıyla tartışılır. İşte bu yüzden ölçme ve değerlendirme kriterlerinin yeniden gözden geçirilmesinde sonsuz yarar var.

Arkadaşlar hepinizin kafasında bir soru işareti var biliyorum. Bundan dolayı böyle bir başlık açarak 3. ek yerleştirme ile ilgili yorumlarınızı buraya yazmanız daha uygun olacaktır. Şahsi fikrim 3. ek yerleştirme olmasının çokta mümkün olmadığı yönünde. Ancak şu da varki her sene bir defa ek yerleştirme olurken 2005′te 2 ek yerleştirme yapıldı. 2 ek yerleştirmenin olacağını kimse tahmin etmiyordu ama oldu sonuçta.

Böyle bir haber yapılmış ve yorumlar toplanmış ÖSYM’ye mail atılmıştır. Bizde yeni bir ek yerleştirme bekleyen arkadaşlarımıza destek olmak için haberi yayınlamayı bir borç bildik.

Eğer siz de destek olmak isterseniz. Ek Yerleştirme adresine girip yorum yazabilirsiniz.