Posta Kodu SorgulamaPosta kodu sorgulama, posta kodları ne işe yarar? Posta kodunu nasıl ve nerden sorgulayabilirim? İnternetten posta kodunu nasıl sorgulayabilirim? Seçim yaparak posta kodu sorgulamak nasıl yapılır? Veri girerek posta kodu sorgulama işlemi nasıl yapılır? Sorularının cevapları burada…

Sponsor Bağlantılar

 

Posta Kodları Ne İşe Yarar?

 

Özellikle özel günlere doğru postacılık hizmetleri aşırı insan gücüne ihtiyaç duyar. Bu insan gücünün, bu trafiği yönlendirmesi ülkemizde maalesef mümkün olmuyor. Postacılık işlemlerinin aksamaması, daha hızlı bir şekilde yerine getirilmesi vb. nedenlerle özellikle büyük şehirlerimizde posta kodu uygulaması hayata geçirilmiştir. OMAS adı verilen sistemler ilk defa 1986 yılında kurulmaya başlanmıştır. Posta kodunuzu bilmek ve kullanmak hem size, hem de PTT’ye yarar sağlayan bir uygulamadır.

 

Posta Kodunu Nasıl ve Nerden Sorgulayabilirim?

 

Posta kodunuzu sorgulayabilmek için birkaç yöntem mevcuttur:

 

* Semt dağıtıcılarından,

* Posta işyerlerinden,

* 119 posta kodu danışma servisinden ve

* İnternetten posta kodunuzu sorgulayabilirsiniz.

 

İnternetten Posta Kodu Sorgulama

 

İnternetten posta kodunuzu sorgulamanın iki yolu vardır. Bu iki yöntemi ayrıntılarıyla sizlere açıklamak istiyorum. Kolay ve hızlı olan yöntem “Veri Girerek Posta Kodu Sorgulama” yöntemidir. İlgili servise, başlık altındaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Seçim Yaparak Posta Kodu Sorgulama

Seçim yaparak posta kodunuzu sorgulamak için tıklayınız…

http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/postakodu4.php

 

Yukarıdaki adrese girerek posta kodunuzu sorgulayabilirsiniz. Lütfen seçenekleri sırasıyla cevaplandırarak ilerleyin.

 

İl (Province) açılır penceresinden yaşadığınız şehri seçin…

 

İlçe (District) açılır penceresinden ilçe seçiniz. Ancak burada vurgulanması gereken bir nokta bulunmaktadır: Şehir merkezi seçeneğinde merkez ilçelerin isimleri bulunmamakta ve aynı il merkezi olarak gösterilmektedir. Mesela Ankara için “Kızılay” seçeneklerde yer almamaktadır. Çünkü merkezde kabul edilirler. Merkezde kabul edildiği durumlarda şehir ismini tekrar seçmelisiniz. Örneğin Kızılar / Ankara için açılır pencereden tekrar “Ankara” seçilmelidir.

 

Kategori Posta kodunuzu daha hızlı öğrenebilmek için bu açılır pencereden size uygun bir seçim yapın. Banka, hastane ve özel adresler gibi size uygun olan seçeneği işaretlemeliniz. Bu konuda herhangi bir fikriniz yok ise seçeneklerden “Tümü” seçeneğini mutlaka seçmelisiniz. Aksi halde sonuç alamazsınız.

 

Bu seçimleri yaptıktan sonra posta kodunuz hemen altta görünecektir.

 

Veri Girerek Posta Kodu Sorgulama

Veri girişi yaparak posta kodu sorgulamak için tıklayınız…

http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/postakodu5.php

 

Veri girişi yaparakta posta kodunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için ilgili alanlar şu şekilde doldurulmalıdır:

 

İl (City): seçeneğinden yaşadığınız şehri seçin lütfen.

 

İlçe (County): il seçimi yapınca ilçeleri görebileceksiniz. Yaşadığınız ilçe listede yok ise merkezi seçmelisiniz. Yada seçeneklerde yaşadığınız şehrin ismini yeniden seçmelisiniz.

 

Kategori: Posta kodunuzu daha hızlı öğrenebilmek için bu açılır pencereden size uygun bir seçim yapın. Banka, hastane ve özel adresler gibi size uygun olan seçeneği işaretlemeliniz. Bu konuda herhangi bir fikriniz yok ise seçeneklerden “Tümü” seçeneğini mutlaka seçmelisiniz. Aksi halde sonuç alamazsınız.

 

Mahalle, Cadde, Sokak, Kurum (Quarter, Main street, Street, Society): Buraya en küçük birimi yani sokak ismini yapmanızı öneririz.

 

Gönder dediğinizde karşınıza posta kodları çıkacaktır. Belirttiğiniz özelliklerde birden fazla yer de olabilir. Onların arasından uygun olanı seçmelisiniz.

 

Veri girerek posta kodu sorgulamak, seçim yaparak posta kodu öğrenmekten daha kısa ve kolay bir yoldur.

 

Posta kodu sorgulayan insanlar ankara, istanbul, ankara, izmir, adana, antalya, afyon, bursa, eskişehir, manisa… isimleriyle posta kodu sorgulamaktadırlar. Konya posta kodu dediğinizde bir şey elde edemezsiniz ki! Posta kodu sizin ikamet ettiğiniz yerin posta kodu olmalıdır. Atıyorum Sakaryada yaşıyorsunuz. Sakarya posta kodu araması yaptınız, elinize bir şey geçmez. Hadi geçti diyelim, merkezin posta kodunu aldınız. 54100 ya merkezde yaşamıyor da Sakarya’nın bir ilçesinde yaşıyorsanız… Bu durumda görevlileri yanlış yönlendirebilirsiniz. Dikkatli bir şekilde posta kodunuzu sorgulamanızı tavsiye ederim.