Erden ÖZKANT

Antalya’daki “Altın Portakal Film Festivali”nde yılların sanatçısı Rutkay Aziz’e “Sanatta sosyal sorumluluk” ödülü verildi. Ödülünü almak için kürsüye çıkan Aziz, yaptığı konuşmada kendisine ödül verenlere teşekkür etti, siyasi iktidarı eleştirdi, Şili’deki öğrenciler üzerinden devrimi övdü.Ve konuşması salonda bulunanlar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Aziz, şunları söyledi: “Umarım faşizm ve darbe döneminden geçen ülkelerin sinemacıları da bu örneği kendi ülkelerinde paylaşırlar. Dilerim bu ödülü hak etmişimdir. Ola ki moda deyimle ‘bir döneklik’ olursa, bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına sahipsiniz. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim ülkemde tanık olduğum, hukukun üstünlüğünün yittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim pankartı açan öğrenci arkadaşımın 16 ay hapis yatması… Dünyanın hiçbir ülkesinde kadın, çocuk bu kadar tacize, cinayete maruz kalmıyor. Dünyanın gerçeği, savaş çığlıkları, açlık, işgal, sömürü… Sinema, Şarlo’nun dediği gibi bir barış sanatıdır ve kendi içindeki barış niteliğini koruyarak dünyaya katkı sağlayacaktır.

Sponsor Bağlantılar

Rutkay Aziz ne kadar doğru konuştu diye düşündüm. Çünkü bu konuşmayı yıllarca bu ülkedeki sanatçılar yapamadılar. Çünkü bu konuşmanın yapılabileceği ortam, AKP iktidarı döneminde oluştu.  

Aziz’in çelişkileri…

Rutkay Aziz, darbelerin bu ülkeye ettiklerinden söz ediyor, film yarışmalarının ödüllerinin 30 yıl sonra sahiplerini bulduğunu söylüyor, bunu tüm dünyaya örnek gösteriyor.

Ama görmüyor daha doğrusu görmek istemiyor tüm bunların AKP iktidarında olduğunu. Görmek istemiyor o şikayet ettiği darbecilerden hesabın yine AKP iktidarı ve yandaş diye tanımlanan medya tarafından sorulduğunu.

Görmek istemiyor ‘adaletsiz kalkınma’ diye bahsettiği AKP’ye halkın % 50 oy verdiğini.

Zaten…

Altın Portakal’daki isimlere bakınca Altın Portakal’ın ne hale geldiği daha iyi anlaşılacaktır: Tarık Akan, Perran Kutman, Müjde Ar, Mehmet Ali Alabora, Halil Akçatepe, Tuncel Kurtiz, Şevket Altuğ…

Soru: Bu isimler, solcu mu yoksa halkın değerlerine gözleri kapalı ve her ne olursa olsun AKP’ye düşman birer ulusalcı mı?