Sözleşmeli Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Sözleşmeli Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Sponsor Bağlantılar

DMK 4/b maddesine göre istihdam edilen öğretmenlerimizin maaş konusunda sorunları hala çözülememiştir.

Eski Personel Genel Müdürü Sayın Remzi KAYA bu konuda duyarlı davranmış ve Sözleşmeli Öğretmenlerimizin maaşlarının zamanında yatması konusunda geçen yıl bir genelge yayınlamıştı.
O tarihten sonra maaşların zamanında yatması konusunda sorunlar giderilmiş ve Sözleşmeli Öğretmenlerimizin maaşlarını gecikme yaşamadan ayın 15. de almaya başlamışlardır.
Sayın Remzi KAYA Personel Genel Müdürlüğü görevinden ayrıldıktan sonra görmekteyiz ki Sözleşmeli Öğretmenlerimiz yeni Eğitim-Öğretim yılında maaş konusunda yine sıkıntı yaşamaktadır.

İlçe ve köylerde görev yapan sayısız Öğretmenimiz dün ayın 15 inde merkezlere gitmiş ve maaşları çekememiştir.Ödemelerini yapamadan ilçe ve köylerine geri dönmek zorunda kalmış ve mağdur olmuşlardır.

İşin zor olan yanı ise maaşlarının ne zaman yatacağı konusunda bilgilerinin olmaması.

Sözleşmeli Öğretmenlerimizin maaş konusundaki sorunlarından bir tanesi de maaşlarının Türkiye’nin her yerinde farklı farklı yatırılmasıdır.
Aynı işi yapan ve aynı kapmsamda çalışan Sözleşmeli Öğretmenlerimiz kendi aralarında bile farklılık göstermektedir.
Bazı illerde arada 100 ytli bulan farklar göze çarpmaktadır.

Ayrıca yine bazı illerde ek ders ücretleri kadrolular gibi ayın birinde hesaplanırken bazı illerde ayın onbeşinde hesaplanmaktadır.

Yine bir fark olarak daha göze çarpan Sözleşmeli Öğrtemnelerimizin Kadrolu Öğretmenlerimizden daha az ek ders ücreti aldığıdır.
Sözleşmeli Öğretmenlerimizin ek ders ücretinden de SSK kesintisi yapıldığı için aynı şartlarda aynı işi yapmalarına rağmen Sözleşmeli Öğretmenlerimiz Kadrolu Öğretmenlerimizden daha az ek ders ücreti almaktadır.

Buda bir sorun olarak göze çarpmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmenliğin belli bir kanunu olmadığı ve genelge ile idare edildiği için Türkiye genelinde bir bütünlük sağlanamadığı görülüyor.

Bu konuda yetkililerin yapacağı küçük bir değişiklik sorunları ortadan kaldırmaya yetecektir.