Son zamanlarda içerisinde ki ilginç başlıklarla internet kullanıcılarının dikkatini çekmeye çalışan siteler çoğalmaktalar. Kullanıcıların arama motorlarında, yaptıkları aramalarda  konuyla yakından uzaktan hiçbir ilgisi olmamasına rağmen bu siteler çıkmakta. Öyle bir boyuta gelmiş ki  dini bir arama yaptığınızda bile “para kazanmanın yolları, kilolarınızdan kurtulun, iki günde İngilizce konuşmaya başlayın” gibi manasız başlıklar altında siteler ekrana gelmekte.
Siteler insanların merak duygularını kabartacak başlıklar altında reklamlar yayınlamakta ve bu reklamlardan büyük paralar kazanmaktalar. Bu büyük paraları insanları aldatarak kazanan siteler günlük tıklanma rekoru kırmakta.

Sponsor Bağlantılar

Arkadaşlarımdan Ferhat’ta bu sitelere aldananlardan sadece birisi. Sitelerde ki reklamları tıklayarak ayda 1500 TL kazanacağını sanıyor. Öyle bir inanmış (inandırmışlar) ki yaptığı işi çok ciddiye alıyor ve üç günlük kazancı olan 2,75 $’ı arttırmaya çalışıyor.

– Ferhat ayda 1500 TL kazanacaksın değil mi?

– Evet abi

– Peki, sen matematik bilen adamsın aylık 1500 TL kazanmak için günlük ne kadar kazanmak lazım?

– Elli lira abi

– 50 TL nerde 2,75 $ nerde Ferhat yapma Allah aşkına seni keklemişler.

– Abi bu katlanarak gidiyor

– Öyle ise Ferhat neden herkes okuyor veya iş bulmaya çalışıyor, rahatlıkla reklamları tıklayarak para kazanacaklarını bilmiyorlar mı?

– Abi amma uzattın ay sonu görüşürüz

– Görüşürüz Ferhat

Ferhat’ın tabii ay sonu kazandığı 16,27 $ belli bir limitin altında kaldığı için başkaları gibi oda parasını alamadı. Site ise reklamlarda kazandığı paralarla arama motorlarında ismini ilk sıralara taşıdı. Bu iş böyle bir dönence haline gelir mi bilmiyorum ama insanların duygularıyla oynanması hiç hoş değil.

Ben ekonomiyle uğraşan biri olaraktan diyebilirim ki para kazanmak zahmetli bir iştir, çaba ister, emek ister, yorulma ister. Kimse kimseye bir çıkarı olmadan para vermez(aile bireyleri veya yakın dostlar için sözüm yok). Bir kişiyle manasız yüksek gelir getiren bir iş yaptığınız zaman, karşıdaki kişinin ne kazanacağını, çıkarının ne olacağını bilin.

 
İsa YENGİN