1 Nisan şakalarına hazır olun

 1 Nisan şakalarına hazır olun 

Sponsor Bağlantılar

Yarın Mart ayı bitiyor ve Nisan ayının ilk gününe giriyoruz. Havalar yavaş yavaş ısınıyoru bunun yanında en önemli olay ise yarın karşınıza çıkabilecek olumlu veya olumsuz şakalar.

Okullarda öğretmenler öğrencilerinden gelecek şakalara dikkat etmesi gerekirken öğrencilerde sevdikleri arkadaşlardan gelebilecek şakalara hazır olmaları gerekir.

Hazırlık yapmanın yanında sizde şimdiden yarın yapabileceğiniz şakaları düşünmeye başlayın.

Peki 1 Nisan şakalarının tarihi nereden geliyor diyenlere de işte cevabı..

1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles’in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan’da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan’a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı.