Rüşvetçi Polisler

Ankarada geçen bu haberi sonuna kadar okuyunuz. Hep duyardık ama bu sefer belgeli haberi bu rüşvetçi polisler. 

Ankara’da aralarında 2 emniyet amirinin de bulunduğu 43 trafik polisi rüşvet almak için örgüt kurmakla suçlanıyor. Teknik takip altına alınan polisler rüşvet alırken görüntülendi.

Sponsor Bağlantılar

ANKARA- Ankara’da geçtiğimiz aylarda üç ayrı operasyonla gözaltına alınan trafik polisi ile dolmuş durak başkanlarına yönelik soruşturma tamamlandı. İki yıl önce bir dolmuşun çarpması sonucu yaralanan bir kadının eşine gönderilen ihbar mektubu, operasyonu başlattı. Yaralı kadının eşi tarafından polise, oradan da savcılığa gönderilen mektupta, “kadının yaralandığı kazada dolmuşun suçlu olmasına rağmen trafik polislerinin dolmuş şoförünü kusursuz gösteren rapor düzenledikleri” belirtildi.

Düzenli olarak para alıyorlardı

İddialar üzerine başlatılan soruşturmada, dolmuş şoförleri ile durak başkanları teknik takibe alındı. Bu kişilerin trafik polisleriyle ilişkisinin belirlenmesiyle de, Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ndeki bazı görevliler de mahkeme kararıyla izlenmeye başlandı. Soruşturmada bazı dolmuş duraklarının yönetimlerinin, dolmuş sürücülerinden değnekçiler vasıtasıyla günlük 14 TL para aldıkları ve bu parayı da bir havuzda toplayarak, tespit edilen trafik polislerine, yine değnekçiler vasıtasıyla belirli günlerde verdikleri saptandı. Belirlenen ekiplere ayda iki kez 150 TL veren durak yöneticilerinin, amir ve başkomiser rütbesindeki görevlilere de ayın 1’i ve 15’inde 150 ile 400 TL arasında değişen miktarlarda düzenli olarak ödeme yaptıkları belirlendi.

Ayrıca bu polislerin, durak yönetimlerince belirlenen bazı lokanta ve pastanelerde sürekli olarak para ödemeden yemek yedikleri, ayrıca rütbelilerin de telefon faturalarını ödettikleri anlaşıldı.

Karşılığında ceza kesmediler

Haklarında dava açılan polislerin ise, söz konusu durakların araçlarına ceza kesmedikleri, mecbur kaldıkları durumlarda daha düşük ceza uyguladıkları, yasal olarak çalışmasına rağmen rakip dolmuşlara para aldıkları durak yöneticilerinin talimatlarıyla ceza kestikleri belirlendi. Polislerin ayrıca, kurallara uygun olmadığı gerekçesiyle başka ekiplerce otoparka çekilen araçlarla ilgili de aracı olup serbest bıraktırdıkları saptandı.

İtirafçı memur rüşvet çarkının nasıl işlediğini anlattı

DOSYADA, gözaltına alınan polis memurlarından M.B.’nin itiraflarına da yer verildi. İtirafları nedeniyle “etkin pişmanlık” maddesinden yararlanması talep edilen M.B. ifadesinde şöyle dedi:

“Dolmuş duraklarında çalışan değnekçiler, dolmuş sahiplerinin belirlediği günlük 10 ila 15 TL arasında parayı dolmuş sahiplerinden günlük olarak toplarlar ve durak başkanına verirler. Bu toplanan paradan güzergahta görevli trafik ekiplerinin yanına gitmek suretiyle her ayın 1 ve 15 de olmak üzere her ekibe 100 ile 150 TL arasında verirler. Ancak bazı ekipler bu parayı alır bazıları almaz, bazen de ekipte görevli bir memur diğerinin haberi olmadan bu paraları alır. Durak başkanlarının olmadığı zamanlarda, değnekçiler, durak başkanlarının talimatları ile ekibin yanına giderler yada ekipler bu şahısların yanına gelerek bu parayı alırlar. Bende bu bölgede çalıştığım zamanlarda belirttiğim meblağlarda parayı aldım.

Durak başkanlarının durakta toplanan paradan trafik polislerine ve zabıtalara düzenli olarak her ayın 1 ve 15. de para vermesinin sebebi bu hatlarda çalışan dolmuş sürücülerinin çeşitli Trafik kuralı ihlallerinden dolayı hiç ceza yazılmamasını, farklı bir maddeden ceza işlemi uygulanmasını, ceza puanı düşük farklı bir maddeden ceza işlemi uygulanmasını veya o kusuru hiç görmemesini sağlamak içindir.

Örnek olarak bir dolmuş sürücüsüne ayakta yolcu aldığından dolayı hem karayolları trafik kanunun 65/1-A maddesinden dolayı 62 TL ceza kesilmekte, hem de 20 ceza puanı da sürücü belgesine işlenmektedir. Dolayısıyla 5 kez ayakta yolcu alan bir sürücünün ilk seferinde 2 ay, tekrarında ise artan sürelerde ehliyetine el konulmaktadır. Bu yüzden alternatif ceza olarak 58. madde olan durak haricinde yolcu almak veya puanı düşük olan diğer maddelerden cezai işlem uygulanmaktadır.”

Dinlemeye takılan konuşmalar

Dosyada, polislerin dolmuş durak yöneticileriyle yaptığı görüşmeler de yer aldı. Bunlardan bazıları şöyle:

Başkomiser F.Y. ile Durak başkanı H.G. arasındaki konuşma:

F: Şimdi biz otoparklarda sen ol, diğer başkanlar olsun, dört dörtlük muamele olur

H: Ondan hiç şüphemiz yok yani

F: Gerekirse ceza yazdırmam ben silerim, Gerekirse çekiciden sıfır çıkış yaptırırım.

H: Tamam abisi

F: Şimdi M. A alıştırmış bölge amiriyken de a.. ko..m onlar, kazanız olur, belanız olur, ekip göndermez, ağırdan satar g…verenleri bilirim bu bende olmaz. Ben gerekirse orda olursam sıfırda çıkış yaptırırım.

250 az abi onu 400 yap abi, bi dahakine sen benim farkımı bilmiyosun, sen o 250 daha sonra gelince 400 yap

H: Abi ben konuşuyum yani öbürlerine diyim

F: Sen konuş ötekiler gibi ayarcılık yapmam ben kendim …dört dörtlük çalışırım sizin yüzünüzü kara çıkarmam gerekirse sıfır çıkış yaptırırım bende öyle

H: Tamam abi

F: Ama bana da hakkım gelsin.

“BERNA’YI DA AL GEL”

Başkomiser F. Y ile Y. A. adlı kadın arasında geçen görüşme:

Yeliz: Şu benimkine bi ceza yazıp göndersene (Marka ve plakasını veriyor). Genelde Tunalı tarafına takılıyor, birde sizin getirdiğiniz o EDA vardı ya o kız kırık mı Derya’yı saunaya götürüyormuş ’buralara Yeliz’i getirme’diyormuş.

F: O arabanın notları var bende zaten bir görüşelim özledim, Berna’yı da al gel ikinizi birden istiyorum.

Başkomiser F.Y. polis memuru C.S. arasında geçen görüşme:

Fatih: (Aracın plakasını söylüyor) var mı?

C: Evet yasak parktan burda

F: Tamam onu çekici 10 kağıt alın ceza yazmayın oldu mu geliyorlar şimdi iki bayan

C: Tamam tamam

Aynı kişiler arasındaki başka bir konuşma:

Fatih: Geliyorlar şimdi, İkisi de iş seni övdüm, Sana a…ğını cümbeden verecekler bir gün sözleş 10 kağıtta alma bi şekilde uydur onu kılıfına

C: Tamam oldu

F: Hiç çekici ücreti alma, cezasını gösterme, oturt, çay iç, muhabbet et, tamam mı onlardan randevu kopar bir gün s.k onları.

C: Tamam haydi sağol sağol.

Komiser S.K. ile durak başkanı S.K. arasındaki konuşma:

Komiser S: Olum bizim aramızda rüşvetmi var lan, bizim aramızda paramı var lan, para alış verişimi yapıyoz lan. Sen benim gavatım mısın lan yav..k sen benim telefonuma nası bakmazsın lan…

VATAN