Bu sezon Türkiye’den Avrupa’ya 2’si şampiyonlar ligi, 3’ü Uefa Avrupa ligi olmak üzere 5 takım göndereceğiz. Özellikle bu sezon daha fazla avrupada bizi temsil edecek takımlarımız bulunuyor ve daha çok Uefa Avrupa liginde mücadele edecek futbol takımlarımızı göreceğiz. Bu yazımda sizlerle Avrupadaki 5 takımızın nasıl başarı getireceğine ve son durumlarına değinmek istiyorum:

Sponsor Bağlantılar

İlk olarak bizi doğrudan şampiyonlar liginde temsil edecek takım: BEŞİKTAŞ

Bu sezon Türkiyenin avrupa puanının artmasıyla şampiyon olan klübümüz  ön eleme maçı oynamadan direk şampiyonlar ligine gitmeye hak kazandı ve bu takımımız Beşiktaş oldu…Peki beşiktaş şampiyonlar liginde bizi nasıl ve ne durumda temsil edecek?

Beşiktaş Şampiyonlar liginde pek başarılı bir klübümüz olmasada bu sezon için artık bu şansızlığı kırmak istiyor ve en azından şampiyonlar ligi 1.tura yükselmek istiyor. Ama bu kadroyla ve yanlış transferlerle biraz zor gibi geliyor bana.Doğrusunu söylemek gerekirse Beşiktaş bu sezon biraz da şansının yardımıyla şampiyon oldu. Ama beşiktaş ciddi operasyonlar geçirmezse seneye hem  ligde hem  Avrupada başarısız bir grafik çizecektir.

Burada özellikle yönetime çok iş düşmekte. Yanlış transferler yapmayıp, daha çok rotasını avrupada tecrübe edinmiş bir kaç futbolcu ve beşiktaş için gönlünden ter dökecek futbolcu gerekiyor. Beşiktaş takımının büyük sorunu ve zararından birisi de yanlış yabancı transferi. Gordon, higuain, zapo, seric ve buna benzer birçok yanlış transfer yapıp hem yabancı sınırını artırıyor,hem kadro sıkıntısı çoğaltılıyor, hem de bu transferlere boş para harcanıyor. Üstelik ciddi paralarla alınan bu futbolcular satılamayınca üstüne para ödenerek satılıyor.Özellikle beşiktaşta bu sorun hala devam etmekte ki michael fink transferiyle de bunu gördük.

Asıl savunmak istediğim Beşiktaşın yıldız futbolcu alması yönünde değil, Savunmak istediğim beşiktaşın transfer politikası izlerken doğru ve dikkatli bir yol izlemesi gerekiyor ama bu sorun az önce belirttiğim gibi hala devam ediyor ve böyle devam ederse Beşiktaş başarısız olacaktır. Eduard Cisse başarılı bir sezon geçirdi ama beşiktaş cisse yerine finki tercih etti.İşte asıl demek istemim bu ki yönetimin daha dikkat etmesi gerekiyor…

Avrupada bir ilke imza atmak isteyen diğer takımımız: SİVASSPOR

 Sivasspor  geçen sezon olduğu gibi bu sezonda ligde başarılı bir performans çizerek artık türkiyede kalıcı bir iz bırakmak isteyen Anadolu takımlarımızdan biri. Ancak geçen sezon Avrupa yolunda başarılı olamayan sivasspor bu sezon çok daha düzeyde bizi temsil edecek. Sivasspor ligde 2. olarak Şampiyonlar liginde mücadele etmeye hak kazandı Ancak şampiyonlar ligine tam olarak katılabilmesi için geçen sezon aynı Galatasaray gibi seri başı olmadan ön eleme maçına çıkıp türkiye ve sivasspor için ter dökecek ama kesin bir başarı elde edebilir mi orası meçhul bir soru işareti olmuştur. Sivassporun Avrupada başarılı olması için takıma avrupa mücadelerinde tecrübe yaşamış ve futbolu iyi bilen, maddiyata göre bir kaç takviye ve avrupadaki maçları için çok çalışıp canla başla takım oyunu oynamak olacak. En azından Uefa Avrupa ligine girmeyi hedef kılmalıdır sivas takımı. Şampiyonlar liginde inşaallah bir ilke imza atarlar ama çok zor olduğuna inanmak gerekir.

Bizi Uefa Avrupa liginde temsil edecek diğer bir takım: TRABZONSPOR

Trabzonspor’un geçen sezonki performansına bakacak olursak şunu belirtmek isterim ki başkan Sadri Şener’i kutlamak lazım. Çünkü başkan, özellikle geçen sezon yaptığı takım üzerinde önemli değişikliklerle takımın rotasını tam haliyle şampiyonluk olarak önemli bir gelişme sağlamıştır. Ama kurduğu bu takımın üzerine bu sezon daha da iyi şeyler yapmalı. Çünkü geçen sezon kurduğu o takım bu elverişli ligden şampiyon olamadıysa gelecek sezon daha kötü başarı çizecektir. Çünkü Galatasaray ve Fenerbahçe takımlarını kolay kolay böyle kötü sezon geçirdiklerini yakalayamazsınız.Ayrıca şimdi Trabzonspor’u diğer başka organizasyon bekliyor ki o da Uefa Avrupa ligi…

Trabzonspor son günlerde teknik direktör krizi geçirmekte ve hala takımın başına bir teknik adam getirilmiş değil. Bu sorunun bir anca çözülmesi ve trabzonspor’a sıradan değil de başarılı bir teknik direktör getirlmesi gerekmektedir ve bu da artık çok çabuk olmalıdır. Çünkü trabzonsporun başına geçecek başarılı bir hocanın Hem yeni Sezon hem de avrupa için kendi taktiksel isteği doğrultusunda takıma takviye yapmak gerekir. Eğer bir takımda teknik direktör  futbolcu transferlerinden sonra takımın başına getirilirse o takım ilk detaylarda başarısız olur. Ben bunu her zaman savunmuşumdur. Demek istediğim o ki yönetimin ilk önce başarılı bir teknik adama daha sonra da titiz bir kadroya acilen ihtiyacı vardır. Zaten teknik adamın isteklerine bakılacak olunursa o teknik adamın başarılı olup olmayacağı oradan anlaşılır.

Uefa Avrupa ligi için gireceği önemli maçlarla diğer temsilcimiz: FENERBAHÇE

2 sezondur bizi şampiyonlar liginde temsil eden Fenerbahçe bu sezon gösterdiği başarısız ligin ardından ön eleme maçlarıyla gündemde olup bizi Uefa Avrupa liginde temsil edecek. Fenerbahçe’nin  dikkatli ve uzun çalışımın sonunda gruplara gideceğine inanıyorum. Ancak grup ve üst tur mücadelelerinde başarılı olmak için hem yönetimin hem de teknik heyetin daha çok çalışması gerekiyor. Eğer Zico döneminde olduğu gibi ve daha başarılı bir kadro kurulursa ve daha başarılı antrönör çalışımı izlenilirse Fenerbahçe Uefa Avrupa liginde en az yarı finale kadar çıkabileceği kanaatindeyim ama tabiiki bunun çok koşulu var ve bu koşulları Fenerbahçe artık bir bir sağlamalıdır.

Uefa Avrupa ligi için sezonu rakiplerinden önce açıp sıcakta bizi temsil eden diğer takımımız: GALATASARAY

Aslında Galatasaray çok kötü bir sezonun ardından biraz da şansının yardımıyla Avrupada mücadele edecek. Uefa Avrupa ligi için bir çok ön eleme maçı geçirecek. 5. kapattığı 2008-2009 sezonunun ardından Galatasarayın muhtemel rakipleri de belli oldu. Ancak bu rakipleri sizlere paylaşmadan önce Galatasaray Avrupada başarılı olmak için nasıl bir yol izlemeli?

Öncelikle az sonra galatasarayın Uefa Avrupa ligi yolundaki ilk maçının muhtemel rakiplerini verdiğim zaman sizde ne kadar kolay olduklarını göreceksiniz ama futbolda küçümsemek demek küçümsenmek demektir. Bunu zaten Tromso maçından da tecrübe edinmiştik. Galatasarayın Ön eleme maçlarını bir bir geçip adını tam haliyle Uefa Avrupa ligi gruplarına yazdırabilmesi için önce rakiplerine karşı iyi odaklanmalı ve çalışmalı, yönetimin Avrupada başarı sesi getirecek işlerde bulunması Galatasaray klübüne şarttır. Kadronun ve çalışmanın başarılı olması başarı için Şarttır.

Galatasaray takımı eğer düzgün kadro kurar ve Frink rijkaard doğrultusunda bu kadroyu Avrupada ses getirecek bir çalışım içinde bulundurulursa işte o zaman başarılı olunur diye düşünüyorum. Özellikle Ön eleme oynayacak takımlarımızın ve özellikle çok daha fazla eleme oynayacak olan Galatasaray ve Fenerbahçe takımının seviye seviye hedef koyması, bu hedefler doğrultusunda işini yapmaları gerekmektedir. Açıklamak gerekirse; eleme oynayacak takımlarımız ilk olarak ”biz bu elemeleri geçmeliyiz” adı altında hedefe ulaşmak istemesi ve bu hedefi başardıktan sonra ” gruptan çıkmalıyız” hedefi altında çalışması ve böyle kademeli olarak hedef konulursa o zaman çok daha başarılı bir yol izlenmiş olunacaktır. Seviye seviye hedef derken bunu kastetmiş oldum ve bunun yapılmasından yanayım.

Ve fazla lafı uzatmadan Galatasarayın ilk ön eleme mücadelesindeki rakibini sizlere sunuyorum:
Rakip Kazakistan temsilcisi FC TOBOL …
Galatasaray bu kulüple ilk avrupa sınavına çıkacak ve başarı için ter dökecek.  ip belli olacak. Çıkan rakibin hayırlı olması ve bizi Avrupada temsil
edecek olan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum. saygılarımla…

Tuğra FIRAT