Sayın Başbakanım;

Darbe anayasası; o zamanın şartlarına göre ve halkın anlamadığı bir dille hazırlanmış, bazı materyalistleri tatmin etmek için hiç düşünülmeden sadece belli amaçlar doğrultusunda yapılan anayasa, halka sormadan, zorla ve hiçbir partiye hayır prapogandası yaptırılmadan meclisten geçirilen anayasa, sivil toplum örgütlerinin ve halkın iradesininmeclise yansımadığı anayasa, Toplumlar arası sosyo-kültürel uyuşmazlığı oluşturan, bu zamana kadar Türklerde, Kürtlerde, Alevilerde, Zazalarda, Lazlarda, Çerkezlerde kısacası Türkiye de yaşayan tüm toplumlarda gel-gitler yaşatarak ve bizlerin ömürlerini boşa tüketen anayasa. Özet olarak darbe anayasası Türk milletini çürütmüş, ruhen bomboş ve kalben de hep bir tatminsizlik içine sokmuştur.

Sponsor Bağlantılar

Yıllardır insanlar askeri bir anayasaya mecbur bırakılmış ve bu yüzden de sivillerin sesi olan bir anayasayı özlemle bekliyoruz. Bu bekleyişin işaretlerini bizler referandumda kullandığımız evet oylarıyla verdik.

İşte buradan sonra Türk vatandaşı olarak görevimi yerine getirme zorunluluğunda olduğum hissine kapılarak sizlerle düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Anayasa değişikliği önerisi nasıl halkın iradesine sunulduysa Yeni anayasanın da TBMM den geçebilmesi için yine halkın iradesi bu sürece katılmalı. Ama bu halk başta topluma içeriden bakmayı bilen toplumu en iyi anlayan sosyologlardan ve daha farklı bakışlarla katkıda bulunacak olan bilim adamlarından yani üniversitelerde ki öğretim üyelerinden oluşmalı.

Türk milletinin ve benim anayasamızda, sizleri bu sürece mağdur eden insanlar, Yargıdan askerî hâkimler hatta subay üyeleri bile görevlendiriliyorsa söz sahibi oluyorlarsa, benim değerli hocalarımın da ve bütün üniversitedeki değerli öğretim üyelerininde o süreçte olmaya hakları vardır. Sizden istediğim Kürt açılımıda ki gözden kaçırdığınız bir yanlışı bu anayasa değişiminde tekrarlamamanız. 24 EKİM Pazartesi Zaman gazetesinde sayfa 23’ teki yorum sayfasında Ali Bulaç’ın yazısında yer alan ifadesi sizin atladığınız önemli bir noktadır. Bu yazı;

‘Buradan iddia ediyorum, ne Kürt milliyetçileri ne ‘Kürt Açılımı’nı başlatıp bir türlü toparlayamayan hükümet-ki 2009’ da başlatılan açılıma destek vermemize rağmen hükümet bizlere tek cümlelik fikir sorma lüzumunu hissetmedi-,bizim sunduğumuz ‘çözüm çerçevesi ve takip edilecek yol Haritası’ndan daha gerçekçi, daha doğru ve kalıcı çözüm ortaya koyabilmiş değildirler.(1992’ de dile getirdiğimiz çerçeve için bkz.A. Bulaç, Mazlum-Der Kürt formu, s.25-38)

Bu son yaşadığımız olaylar özellikle Türkiye için kırılma noktası olan, bizi ve yirmi dört anneyi gözyaşına boğan şehitlerimizin bu ‘anayasa değişikliği sürecinin de’ Türk milletini çökerttiğini gösterdi. Başından beri hata olan darbe anayasasının değiştirilmesi terör örgütünün oksijenini azaltacağından bu süreci uzatmak ve sizleri caydırmak için ellerinden geleni yapan ve yapacak olan ideolojisi sadece kan ve şiddet olan bu örgütle mücadele edebilmek için devlet olarak bu süreci çok hızlı hareket ederek geçmeliyiz.

Önemli olan kısa sürede bitirebilmek için darbe yapıp halkın iradesinin meclise yansımadığı hatta halkın anlayamadığı bir askeri anayasayı önümüze koyanların yanlışına düşmemek.

Sonuç olarak sizden istediğim, anayasa değişikliğine ilişkin bu sürecin toplumlar arası huzursuzluk çıkarmaması, merakla beklediğimiz anayasanın Türk milletini tatmin edecek yapıda olması, anayasanın daha uzun ömürlü olabilmesi ve tabi ki bunların hepsinin olabilmesi için de sosyologları bu sürece katmanız.

Millet adına en iyi sonuca ulaşılması dileğinde olan, başta Sayın Başbakanıma ve Ak Parti ye hizmet edenlere dualarını eksik etmeyen…