Cahile Söz Anlatmak, Deveye Hendek Atlatmaktan Zordur Atasözünün Anlamı Açıklaması Nedir?

“Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur” atasözümüz gündelik yaşantımızın her alanında dikkate almamız gereken önemli atasözlerimizden biridir.Cahil, yani en ufacık bir bilgi birikimi olmayan kişilerle yapılan sohbetlerin zorluğunu anlatan bu atasözümüz bizlere nelerden kaçınmamız gerektiğini de anlatan atasözlerimiz arasında gelmektedir.

Sponsor Bağlantılar

“Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur” atasözümüzde bizlere anlatılmak istenilen asıl gayenin, hiçbir genel kültür veya herhangi bir bilgiye sahip olmayan bir kişiye aktarmak istediğiniz konunun doğruluğuna inanmasının ne kadar zor olduğunu belirtmektedir. Cahil, yani bilgisi olmayan birine daha önce yanlış aktarılan bir bilgiye inanmış olması, daha sonra ona doğrusu anlatılmış olsa dahi ilk anlatılana inanmaya devam edecek ve o yanlış bilgiyi savunmaya kalkışacaktır.

Siz bu tür bir insana elinizde kanıtlarınız dahi olsa, bunları gösterseniz, izah etseniz hatta bu konudaki uzman kişileri çağırıp kendisine bildiği bilginin yanlış olduğunu anlattırmaya çalışsanız dahi kendi doğrusundan şaşmayacağına emin olabilirsiniz.

“Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur” atasözümüzdeki gerçek anlamına baktığımızda zaten göreceksiniz. Deveye hendek atlatılmayacağı gibi cahil bir kişiye de bilgi aktarmak o kadar imkansızdır.