Tokat Turhal’dan Almanya’ya göç eden bir Türk ailesinin oğlu olan Cem Özdemir Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin eşbaşkanı oldu. Alman tarihinde ilk defa yabancı kökenli biri parti lideri seçildi.
 
Cem Özdemir, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Bad Urach kentinde bir Türk göçmen ailenin oğlu olarak 1965 yılında doğdu. Sosyal pedagoji öğrenimi gördü. Arjantin kökenli Alman gazeteci Pia Castro’yla evli ve bir kızı var. 1981 yılında Birlik 90/Yeşiller Partisi’ne üye oldu. 1994 genel seçimlerinde partisinden federal milletvekili adayı oldu ve seçimi kazanarak Alman Federal Meclisi’nde ilk Türk kökenli milletvekili olmayı başardı.

Sponsor Bağlantılar

Almanya’da Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin kurultayı birkaç gün önce Erfur kentinde yapıldı. Parti eşbaşkanlığı için aday gösterilen Avrupa Parlementosu üyesi Cem Özdemir (42) seçimden önce bir konuşma yaptı. Almanya’ya göçmen olarak gelen ailesine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cem Özdemirşunları söyledi: “İyi fikirlerimizi iletmekte geçmişte zorluklar çektik, halbuki gelecek için bizim fikirlerimize ihtiyaç var.

Dışlananların Sözcüsü Olacağım

Ben vatandaşların ve dışlananların sözcüsü olacağım. Hangi kökenden olursa olsun, nereden gelirlerse gelsinler hepsine sahip çıkacağım.” Cem Özdemir’in ardından kürsüye partinin diğer eşbaşkanıClaudia Roth çıktı. Almanya’nın bir göç ülkesi olduğunu vurgulayan Roth, “Bu kongremizde bir göçmen kökenli arkadaşımızı aday göstererek uyuma ve göçmenlere ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyoruz.” dedi.
Oyların Yüzde 79.2’sini Aldı
Konuşmaarının ardından oylamaya geçildi. Cem Özdemir, delegelerin yüzde 79.2’sinin oyunu alarak partisinin eşbaşkanlığı görevine seçildi. Böylece, Federal Almanya Cumhuriyeti tarihindeki ilk yabancı kökenli parti lideri oldu. Claudia Roth, delegelerin yüzde 82.7’sinin oyunu alarak yeniden bu göreve seçildi. Eşbaşkanlık için yarışan 3. aday Lars Willen sadece 9 oy alabildi. Delegeler, Cem Özdemir ve Claudia Roth’u uzun uzun alkışladılar. Roth ve Özdemir ise, nükleer atık bidonunu temsil eden bir bidonla davul çaldı.

Cem Özdemir Bundan Sonra Neler Yapacak?

Almanya hükümetinde bakan olmanın yolunu da açan Cem Özdemir’in, partide daha çok sosyal, çevre, enerji, güvenlik ve iç siyaset alanlarını üstlenmesi bekleniyor. Cem Özdemir’in, partinin siyasi kanatları arasında birleştirici ve uyumu arttırıcı çabalara ağırlık vereceği öngörülüyor. Özdemir, eşbaşkan olarak, önceliğinin eğitimde fırsat eşitliği olduğunu açıklamıştı.

 
Posta Gazetesi