Çocuktan Al Haberi atasözünün anlamı, açıklaması nedir?

Her şeyi ilk kez keşfeden çocuk, o kadar sadıktır ki kendi saf hislerine görüşlerini sürekli paylaşmak bunu ailesi başta olmak üzere tüm insanlara anlatmak ister.İşte tam da bu yüzden televizyon programı bile yapılan çocuktan al haberi geçmişten günümüze kadar süregelmiş,temiz beyinleri dillerine yansımıştır;))
(Beyza Kiraz)
Ne masumiyetleriyle yarışabilir bir yetişkin ne çıkarsız hayatları ve ne de samimiyetleri ile. Yeri gelir krala “çıplak” der, yeri gelir en pervasız yalanları umursamadan hesapsızca açığa vurur. Evet elbette çocuklardan bahsediyorum. Bu çıkar dünyasının yaşamaktan başka -o da mümkün olursa- çıkarı olmayan masum yürekleri çocuklardan. Madem onlar kadar masum olamayacağız, hiç olmazsa yalanlarımızdan, çıkarlarımızdan, kirli hesaplarımızdan onları uzak tutalım. yoksa açığa çıkan yalanlarımızı kamufle etmek için “çocuktan al haberi” gibi bahanelere sığınmak zorunda kalırız. Tabii diğer taraftan bir kısmımız da bunu kullanarak insanların açıklarını yakalama derdine düşer ki, durumumuz bundan ibaret…
(Rukiye Semra)

Sponsor Bağlantılar

En yalın, en masum, en doğal haberler hep çocuklardan gelir. Özellikle kendilerine göre getirdikleri yorumlar da ayrı bir güzellik katar bu haberlere. “Babam sizin için yine tıraşa geldi diyor yoksa siz berber misiniz amca?” gibi. Ne yapıyor muşuz çocukların yanında konuştuklarımıza dikkat ediyor muşuz.
(Aysel Aksümer)