Denize Düşen Yılana Sarılır atasözünün anlamı, açıklaması nedir?

Büyük bir sıkıntıya düşen insanın, yardım istemek için kişi seçme lüksü olmaz. Daha doğrusu seçim yapacak zamanı ve alternatifi yoktur. Önüne çıkan düşmanı bile olsa uzatacağı ele muhtaçtır. Allah kimseyi darda koymasın, yılana sarılacak kadar güçsüz ve çaresiz hale getirmesin. Yılana sarılacak duruma gelmiş bir insan için bütün çareler tükenmiş demektir. Bu durumda yılan göze görünen en iyi dosttur. Yılanın insanın karşısına çıkması da aslında bir şanstır, boğulmamak için belki de bir fırsattır.
(Aysel Aksümer)
Son derece tehlikeli bir durumla karşı karşıya gelen, çaresiz kalan, kurtuluş için bir çıkar yol bulamayan kişi, bu kötü durumdan kurtulmak için her türlü yola başvurur. Öyle ki, en tehlikeli şeylere bile sarılmaya çalışır, onlardan yardım bekler. Çünkü hiçbir tutar seçeneği kalmamıştır.
(Gülşah)

Sponsor Bağlantılar

İnsan çaresizlik denizine düşmeye görsün: Böyle bir durumda varlığı beş para etmez kimselerden bile medet umar. Çok büyük bir tehlike içinde bulunan her kimse, kendisine yardım etme imkanı bulunmayan, dahası tehlikeli olan şeylerden bile yardım umar.
(Salih Cam)