İnsanlar hayatın her döneminde bir önceki durumun ya da anın analizini yapar. “Dün neydim bugün ne oldum?” Her anımızda mutlaka eskiye yönelik düşüncelerimizi yeniden gözden geçirir, geçen zaman da fikirlerin düşüncelerin değişikliğe uğradığını görürüz. Zaman geçtikçe insanla ilgili her şey değişiyormuş demek ki…

Sponsor Bağlantılar

Bir gün şöyle bir geriye bakıp düşündüğümüz de artık bize hoş gelmeyen o kadar çok şeyle karşılaşırız ki hatta sonradan “Ben nasıl böyle bir şey yaparım?” diye kendimize sorup düşünürüz. Bu en ufak bir konuda da böyledir. Önemliliği olan konularda da böyledir. Zaman her şeyin ilacıdır derler; ama bizler sabırsızlık gösterip bu aceleciliğimizden dolayı hata yapmaya mahkumuz. Durup düşüneyim demeyiz. Zamanla birlikte hayat da ilerliyor ve değişiyor. Kendime baktığım da çoğu şeyden haberi olmayan masum bir çocuk, şimdi ise pek çok tecrübe yaşamış, neyin ne olduğunu biraz da olsa anlamış biriyim. Bu yaşadıklarımla ben ve zaman ilerliyoruz. Şimdi durup düşündüğümde geçmişin geçmişte kaldığını, geçmişte ki pişmanlıklarım ve iyi olduğuna inandığım olaylarla yaşıyorum. Giden gidiyor, bizim için geçmiştekilerden ders olarak yaşamak, şu anki yaşadıklarımız ve gelecekteki yaşayacaklarımızla hayatı devam ettirmek önemli olmalıdır. Geçmişteki deneyimlerimiz ve bazı şeyler yapmamıza engel olabilir. Ama o yaşadıklarımız olmasa şu an nasıl ayakta durabiliriz? İşte her şey birbirine pamuk ipliğiyle bağlı. Önceki yaşadıklarımız olmasa şu an da olmaz eskiler olmasa yeniler de olmaz.

Böylece bizler  geçmişi olmazsa geleceği de olmayan ve elindeki o geçmişle ayakta durabilen kişileriz. Hani derler ya nasıl başlarsa öyle gider diye, bazen bu doğru olmuyor. Hayat insanın yolunu nasıl çizmişse öyle gidiyor. Bizler de yaşama zamanla bu yolda ilerlemeye çalışıyoruz.