Facebook’a giren Türkler birazda onlardan bahsedelim;

Sponsor Bağlantılar

Facebook 500 milyon kullanıcısı olan bir sosyal paylaşım sitesidir. Facebook’un sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Facebook’u en çok kullanan 3. ülkeyiz. Sevdiğimiz arkadaşlarımızı facebook’ta bulabiliriz ancak günümüzün yarısını böyle sitelerde harcıyoruz. Kendimize program kurup ona göre hareket etmemiz lazım. Facebook’un sahibi Zuckerberg bile günün yarısını kitap okumakla harcamıştır.
Facebook insanların uzaktan uzağa birbirlerine mesajlaşabilmek için kurulmuştur. Facebook artık çok kişi girdi diye o kadar abarttı ki tv reklamlarına döndü. Oyun oynarken fark ettinizmi reklamları. Bizler artık bıkamıyoruz. Türkiye’de kitap okuma oranları düştü. Neden diye sorarsak günümüzün çocukları zamanlarını internet cafelerde geçiriyorlar.

İşte facebook’un yararları ve zararları:

1-) Facebook ve video oyunlar ile çok fazla vakit geçiren çocuklarda daha fazla uyku ve kaygı problemleri, depresyon ve mide ağrıları görülüyor.
2-) Facebook’ta fazla zaman geçiren ergenlik dönemindeki gençlerde daha çok psikolojik bozukluklar, asosyal davranışlar ve saldırgan hareketler gözleniyor.
3-) Teknolojiye daha bağlı olan öğrenciler, daha fazla okuldan kaçma eğiliminde oluyor.
4-) Facebook’u daha çok kullanan insanların, alkol kullanma oranı da daha yüksek oluyor.
5-) Sosyal platformlardaki hesaplarını çok sık kontrol eden öğrencilerin akademik performansları daha düşük oluyor.
6-) Ayda 2000’den fazla kısa mesaj gönderen gençler aileleriyle iletişimde daha çok problem yaşıyor.
7-) Facebook öğrenim amacıyla kullanıldığında oldukça faydalı olabiliyor.

Bilim adamları ayrıca, ailelerin herhangi bir yolla çocuklarının sosyal platform kullanımlarını gizli biçimde takip etmelerini imkansız olarak görüyor. Rosen bu noktada esas çözümün karşılıklı konuşarak anlaşmak olarak gösteriyor. Çocuğunu dinleyen ailelerin çocuk yetiştirme konusunda en önemli noktalardan birini başarmış olacağını söylüyor. Yani size söyleyeceğim planlı çalışın sosyal paylaşım sitelerine fazla zamanlarınızı harcamayın. Derslerinize zaman ayırın. Dolaşın ama her şeye uygun bir plan yapın ve planlı çalışın. Facebook’a girin ya da girmeyin demiyorum planlı çalışırsanız eğer her şey istediğiniz gibi gidecektir.

T E Ş E K K Ü R L E R !

HAZIRLAYAN : HAYRETTİN