Futbol basit bir oyundur zor olan basit oynamaktır demişti yıllar önce efsane Cruyf. Gerçektende futbolun felsefesi basittir. Oyunu kanatlara yaymak, son çizgiye inip topu dışarı çıkarmak vs. deyimlerini çocukluğumuzdan beri duyarız.

Sponsor Bağlantılar

Ama bunu yapmak zordur elbette. Modern futbol 4-4-2 ‘yi tarihe gömdü meşhur çift yönlü ve yaratıcı orta sahaların kalmaması yüzünden. 4-2-3-1 sistemi futbol ustalarının en çok kullandığı taktik oldu. Ancak en başarılı takımlara bakıldığında kağıt üzerinde bir sistemleri var belki ama hücumcular sadece hücum veya savunmacılar sadece savunma yapmıyor. Belki de ülke futbolumuzun bu kadar geride kalmasının nedeni bu felsefeyi dengeli olarak sağlayamamış olmamızdır.

Slaven Bilic… Halk arasındaki tabiriyle bilekleri ince, kıvrak, teknik, yaratıcı oyuncuların nedense 10 numara pozisyonunda oynamaları gelenek haline gelmiştir. Ama bazı takımlar elbette ki bu oyunculardan birkaç tanesine sahip olabilir. Ve hemen sorular gelir akla. Bu tipte iki futbolcu aynı anda oynar mı? Oynarsa savunma aksar mı? Nedense böyle oyuncuların savunma yapabileceğine inanmayız. Bilic bu tabuları Hırvatistan milli takımını yönetirken yıktı. Modric ve Rakitic gibi zamanında genç ve yetenekli diye tabir edilen oyuncuları aynı anda oynattı. Çünkü çok forvet çok gol ve çok defans az gol bağlamlarının hiçbirine inanmıyordu. Takımında ki herkes hem defans hem de hücuma katkı veriyordu. Biz ise Ricardinho – Delgado, Tümer – Alex vs. ikililerinin aynı anda oynayıp oynayamayacağını tartışmaya devam ediyorduk. Bilic şimdi Beşiktaş’ın başında. Ben futbolu seven biri olarak klişe tabiriyle genç ve yetenekli Oğuzhan – Muhammet ikilisini hangi seviyeye çıkaracağını merak ediyorum…

Sonuç olarak futbolun felsefesini çok iyi bilen Bilic yönetimin her zaman arkasında olduğunu bilmeli. Beşiktaş yönetimi Önder Özen hamlesi ile de profösyonelliğe doğru yola çıkmıştır. Elbette ki önemli olan bunun istikrara dönüşmesidir.

Ali KESER