2009 – 2010 eğitim öğretim yılının 1. dönemi sona ermek üzere. İlköğretimdeki minik yavrularımızın, liselerdeki genç delikanlıların karnelerini almalarına yalnızca 5 gün kaldı. Hepsi heyecan içinde Cuma gününün gelmesini ve derslerinde hak ettikleri notları görmeyi bekliyorlar. Şüphesiz tüm öğrenciler içinde en heyecanlı olanlarsa ya anasınıfı ya da ilköğretim 1. sınıfta okuyan ve de ilk karnesini alacak olan öğrencilerdir.

Sponsor Bağlantılar

Hal böyle iken; anasınıfı zümre öğretmenleri arasında, “Gelişim Raporu’ nu nasıl hazırlayalım” telaşı aldı başını gidiyor. E-okul sistemine kayıt edilecek olan bu raporlar için hazır şablon var zaten sistemde. Biz öğretmenlere düşen, o alanları doldurmak ve çıktısını almak. Heyecanlı zümre arkadaşlarım kendi şablonlarını oluşturmuşlar, fakat sistem ayrı bir şablon kabul etmiyor.

Bu alanlara kazanımları yazıp da karşısına +, yarım + ya da – koymak isteyen arkadaşlar da var. Bu da mümkün değil maalesef. Bu raporlarda çocukların başarılarını işaretlerle değil açık açık cümlelerle ifade etmek gerekiyor. Böylesi öğrenci velilerine çocuklarını daha iyi anlama fırsatı tanıyor. Öyle olmasaydı, velilerin çocuklarının başarı ya da başarısızlıklarını anlaması kolay olmazdı.

Tüm öğretmenlere kolaylıklar diliyorum. Öğrencilere de hayal ettikleri notları hak ettiklerini görmelerini…