Merhaba arkadaşlar,

Eğer internet siteniz varsa ve Google AdSense kullanıyorsanız bazı durumlarda AdSense ile iletişim kurmanız gerekecektir. İletişim kurmanız gerekmese bile bunları bilmeniz yararınıza olacaktır. Başımızdan geçen bir olay üzerine bu konuyu araştırdık ve herkese yardımcı olması amacıyla paylaşmayı uygun gördük.
İnternette tartıştığınız biri, sizi sevmeyen biri ya da sitenizi sevmeyen rakip site sahipleri Google AdSense reklamlarınızı sabote edebilir. Bunu zevk için yapanlarda ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşarak Google AdSense hesabınızın banlanma riski taşımasını istemezsiniz sanırım. Böyle bir ihtimalin varlığı bile kişiyi rahatsız edebilir. İçinizin rahat olmasını istiyorsanız aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri uygulamanızı rica ederiz.

Sponsor Bağlantılar

Öncelikle şunu belirteyim; bir kişi Google AdSense reklamlarınızı kasıtlı olarak yüzlerce defa tıklıyorsa, Google AdSense bu tıklamaları geçersiz tıklama olarak sayıyor. Bu da banlanma olasılığınızı minimize ediyor. Yine de aşağıdaki önlemleri almanız yararınıza olacaktır:

1. Google AdSense’ye E-Posta Gönderin

Google AdSense reklamlarınızda geçersiz tıklamalarla karşılaştığınızda Google AdSense’ye bir e-posta göndererek mağduriyetinizi iletebilirsiniz. Google AdSense mail adresi: adsense-tr@google.com

2. Google AdSense Forumuna Yazın

Google AdSense Foruma girerek AdSense reklamlarınızda böyle bir durumla karşılaştığınızı ve ne gibi önlemler alabileceğinizi belirten bir konu açabilirsiniz.

3. Google AdSense’ye Yazın

Not: AdSense’nin adresi değişmiştir. Aşağıdaki adres artık kullanılmamaktadır.

Google’ın Türkiye Ofisine konuyla ilgili ayrıntıları içeren ve mağduriyetinizi anlatan bir mektup yazarak bunu kargo ile Google Türkiye Ofisine yollayabilirsiniz. Adres: Turkey Office, Google Advertising and Marketing Ltd Sti, Beybi Giz Plaza, Ayazaga Mahallesi, Meydan Sokak No. 27, Maslak-İstanbul 34396

4. Anormal Tıklama Etkinliğini Bildirmek

Aşağıdaki adrese girerek anormal tıklamaları rapor etmeniz de yararınıza olacaktır.

http://www.google.com/support/adsense/bin/request.py?hl=tr&contact_type=invalid_clicks_contact&rd=1

Bütün bu önlemleri aldıktan sonra artık endişelenmenize gerek yok. Çünkü almanız gereken tüm önlemleri almış bulunuyorsunuz. Aslında size Google Türkiye Ofisinin telefon numarasını da vermem yararlı olabilirdi. Ancak böyle bir bilgi telefon numaralarını değiştirmelerine neden olabileceğinden bunu belirtmemek en iyisi diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Google AdSense İle Yazışmalarda Dikkat Etmeniz Gerekenler
Google AdSense Banlanma Nedenleri