LivelyGoogle’ın Yeni Sanal Dünyası… Google Lively

Sponsor Bağlantılar

Google internette kendi sanal dünyasını kurmaya başlıyor. Google yetkilisi Niniane Wang “İnsanlar sosyalleşmek için internette çok vakit geçiriyor. Biz de sosyalleşmeye biraz eğlence katmak istedik” şeklinde bir açıklama yaptı. Google Lively’i incelediğimizde ise bu Google sanal dünyasının internete yeni bir boyut katmak istediğini açıkca görebiliyorsunuz.

Google Lively, Google’ın internette oluşturmayı düşündüğü sanal bir hayat. Google Lively ile ilgili detaylardan biraz bahsedeyim sizlere.

Google Lively, 3 boyutlu sanal bir yaşam. Google Lively‘e (www.lively.com) buradan giriş yapabilirsiniz. Ardından “Download Lively” butonuna basarak yeni bir sanal hayata başlayabilirsiniz. Uygulama bir web sayfasının içine gömülebileceği gibi, ayrı bir pencerede de çalıştırılabilir.

Google Lively’e Gmail hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz. Bu da demek oluyorki Google sizi tamamen kendi çatısı altına almak istiyor. Bir kişi Google kullanırken diğer arkadaşlarını da Lively’e davet edebiliyor. Kendi dünyanızı kendiniz kuruyorsunuz. Arkadaşlarınıza ziyarete gidin, baktınızki kız arkadaşınızın yanında hiç sevmediğiniz biri var. Hiç sevmediğiniz birini çok güzel dövme imkanına sahipsiniz. Tabi sanal olarak 🙂 Ardından kız arkadaşına bağırıp çağırabilirsiniz. Sen nasıl bununla konuşursun, ayaklarını kırarım şeklinde 🙂 Gerçek hayatta ne yaşıyorsanız, Google Lively, gerçek hayatı internete aktarmaya çalışan bir uygulama anlıyacağınız.
 
Google Lively
Google Lively

Peki her şey iyi güzel de bu olabilir mi? Gerçek hayattaki bu etkileşim sanal dünyaya taşınabilir mi? İşin arkasında Google olunca bu soruya hemen cevap veremiyorsunuz. Google’da sanki çok istekli başlamış gibi değil bu işe. İstekli olsalar önceden haberimiz olurdu gibi. Biranda çıktı ve tepkiler ölçülüyor. Google işini yarım birakmaz, az çok bir etkileşim sağlayacaktır mutlaka. Uygulamaya özellikle bayanların büyük katılımı bekleniyor. Kim tarafından söylendi derseniz, benim tarafımdan 🙂 Bayanlar bu tür uygulamalardan hoşlanır. Lively’nin altında da bir bayan parmağı olması muhtemel.

Google Lively ile kendi hayatınızı yeniden kuruyorsunuz. Kendinize bir oda seçiyor, istediğiniz gibi dekore ediyor, kendinize çeki düzen verebiliyorsunuz 🙂 Her aksesuar için fazlasıyla tercih kolaylığı sağlanmış.

Google Lively’de bir özel oda açıp, arkadaşlarınızı da bu odaya davet edebiliyorsunuz. Gmail’de ilk başta öyleydi. Kullanıcı kolaylığı ve kalitesiyle çok kısa sürede büyük bir kullanıcı grubuna ulaştı. Ancak iGoogle aynı başarıyı gösteremedi. Bana öyle geliyorki Google Lively’de başarısızlıkla sonuçlanacak. Ben size sıfır (0)’a bir milyon ekledim dersem ortada bir sorun olduğunu, ters giden birşeylerin olduğunu herkes anlayabilir. Google sıfıra bir eklememiş, bir milyon eklemiş tabiki bu uygulamanın hemen yayılmasını beklemek mücizedende öte olur.

Ben kullanmıycam, gerçek hayat gibisi yok 🙂 Ama bazılarının bu uygulamanın tutkunu olacağından da eminim. İyi eğlenceler.