İstanbul'da Sonbaharİstanbul’da sonbahar… İstanbul’da kuşların birbir uçup gittiği mevsim… Rüzgarın ağaç yapraklarına yaptığı basit oyunlar. Memleketimin en güzel şehrinde bambaşka olur sonbahar. Sırf renklerindeki zevki görmek için, İstanbul’a gelinsin isterim. Rüzgarın hafif esişiyle, yüzüme çarpan o irkilmeden aldığım hazzı başka hiçbir şeyden alamam. En sevdiğim mevsimdir sonbahar. Özellikle ağaç yapraklarının o düşüşü beni kendimden almaya yeterde artar. Kuşların havada birbirlerine sevgi muhabbetleriyle ötmesini ve uzak diyarlara doğru göçmelerini izlemenin, herbirimizin anı defterlerinde en mümtaz köşeye yerleştirildiğini  sezebiliyorum.

Sponsor Bağlantılar

Hele dört bir yanını saran sahillerde, dalgaların kıyıya vuruşları ile deniz köpükleri arasından martı kuşlarının yem bulma gayretleri İstanbul’un ne kadar heyecanlı bir şehir olduğunu derinlerimizden hissettirir bize. 

Orhan Veli’nin dizelerinde yer bulan, yine sonbaharın tazeliğindeki İstanbul’dur hiç şüphesiz;

“Serin serin Kapalı Çarşı

Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa”

Sonbaharın İstanbul’u daha bir güzel yaptığını ve daha bir yaşanılır hale getirdiğini, insanların her mevsimde yaptığı şikayetlerin bu mevsimde artık duyulmadığından anlıyorum. Tüm bu duygular içinde, İstanbul’un sonbaharda daha  bir güzel olduğuna şahitlik ediyorum ve anlıyorum neden sevdiğime bu kadar şiir yazıldığını…