Para, Kapitalizm, Emperyalizm…

Sırayla yükselen basamaklar ve farklı çıkar grupları.

Bugün dünyanın yönetim biçimi haline gelen kapitalizm ilk olarak İngiltere ‘ de başladı.

Sponsor Bağlantılar

Özellikle 16. ve 19. yüzyılda kurumsallaştığı görülen bu kavramın bazı niteliklerine ilk çağda da rastlanabilir. Ortaçağda tüccar kapitalizminin erken biçimlerinin ortaya çıkması Feodalizmin sonrasında da batı dünyasının kapitalizmle yönetilmesine sebep olmuştur. Kapitalizm en genel tanımıyla : “Üretim araçlarına ve sermayeye sahip olan burjuva sınıfının çıkarına işleyen ve onu meşru kılan bir sistemdir.”

Tabii bu en genel tanımı Karl Marx ‘ın kapitalizminden doğru olduğunu düşünerek birebir aldım. Kendisi komünizm ve sosyalizm dünyasının Lenin’le beraber iki büyük lideri olduğu için siyasi düşüncelerimiz ters olduğu halde kapitalizm ve emperyalizme karşı verdikleri savaş için  kendilerine saygı duyuyorum. Belki bir çok sağcı ve solcunun tek ortak noktası da budur ya…(gerçi ben sagcı da değilim,solcu da …)

Hadi bu insanlar kendi ülkelerini kurtarmak için fikirlerini ortaya koyup bu fikirlerinden ödün vermiyor.Peki ya bizim ülkemizdeki anti-kapitalistlere ne demeli ?

Dün meydanlarda kahrolsun kapitalizm diye bağıranlar ; bugun ellerinde coca-cola’ yla gezip,starbucks’da kahve içip , mcdonald’s da yiyip, yabancı markalardan giyinmiyor mu ?

İşte bu da kapitalizmin görünmeyen yüzü olsa gerek! Hadi milliyetçi kapitalizm olsa gene iyi.En azından kendi ürettiğin malı gönül rahatlığıyla yersin.Kendi insanın para kazanır.Ama işte milliyetçiyiz ya ! Hem bütün insanlar Adem ve Havva ‘ dan değil mi zaten ? Ha Afrika’da ülkesine yararlı olmak için yatırımı yapmak isteyen Müslüman , ha İsrail ‘ de Filistinli çocukları öldüren Yahudi. Ama işte öyle değil lafa gelince herkes Müslüman herkes milliyetçi.Sonra hem kapitalizm hem hayatının her anında olacak hemde kahrolsun kapitalizm diyeceksin. Bu “yediği kaba tükürmek” deyimini hatırlatıyor bana.Eğer kapitalizme meydan okuyacaksan hayatından onu çıkaracaksın.Tamam ben otobüse binme, diş fırçalama , ya da bilgisayar kullanma demiyorum.Ama kullandığın markalara dikkat et en azından.Yani dünyayı yönetmeye çalışan güçleri sevindirme en azından. Tabii şöyle düşüncelerde var ; “Sadece benim almamla mı zengin oluyor bu adamlar ?” işte beklenen soru işte cevabı ; Muhtaçsan tabii ki alacaksın kardeşim. Sana bir engel yok! Ama sen gidip pazarda o kadar kendi ülkende yetişen meyveyi almayıp dünyanın dört bir ucundan gelen ananası her hafta alırsan ben sana kızarım !

Durum öyle vahim ki dünyanın en büyük kapitalistlerinden olan, aynı zamanda ülke piyasalarının dengesini değiştiren George Soros bile kapitalizme lanet okuyor. Hadi bu adam siyaset gereği böyle ama bu işin acısını yine olduğu gibi güçsüz devletler ve halkları çekecek.Yani birileri zenginliğine zenginlik katacak birileri ise yiyecek ekmek bulamayacak.Sonra kendimizi teselli etmek için “Büyük balık küçük balığı yer .“ deyip suçu başkalarına atacağız.İçin kolaları ne olacak? Yiyin ananasları da gönül rahatlığıyla.Sonra ağlasın çiftçi elma satamıyorum diye! Bir de bakmışsın elmanın bile patentini almıştır komşu.Sonra onu da garip bir şey zannedip ithal edersin ne olacak?

Son olarak bir hocamın sözünü hatırlatmak istiyorum size : “Bugün hayatını kapitalizm ve emperyalizme karşı savaş vererek geçirmiş Che Guevara’ nın  bile rozetleri, bardakları ve tişörtleri kapitalist düzen içerisinde satılıyor.Eminim adamın kemikleri sızlıyordur.” Yani kapitalizme ve emperyalizme kahrolsun deyip Che Guevara ‘ nın tişörtünü giymekden daha iki yüzlüce bir şey yoktur dünyada…