Son yıllarda bir moda rüzgarı esti gidiyor İstanbul’da. Özellikle de son birkaç yıldır dikkat ediyorum insanlar gitgide standartlaşmaya başladı. Küçük yerlerde de modanın etkilerinin daha fazla olduğuda gayet açık.

Sponsor Bağlantılar

Moda deyince benim aklıma iki farklı tanım geliyor.Birincisi televizyonlarda gördüğümüz üst düzey modacıların (Roberto Cavalli, Cristian Dior gibi) yaptığı pahalı ve İstanbul’da bir insanın kolay kolay giyemeyeceği garip elbiseler, ikincisi ise daha küçüklükten bizimkilerin söylediği “ Bir şey olmaz zaten bu sene moda” cümlesinden yola çıkarak sokaktaki insanların yani halkın giydiği kıyafetler gelir aklıma.
Eminim yaşınız kaç olursa olsun sizde bu cümleyi mutlaka birinden duymuşsunuzdur.

Mesela bir tişört almışsınızdır garip renkte o zaman size derler “Bir şey olmaz bu sene zaten moda.” Diye . Ya da şortunuzun kesimi farklıdır onun için söylenmiştir ya da ne bileyim daha farklı bir nedenden de olsa mutlaka duymuşsunuzdur.

Benimde bugün üzerinde durmak istediğim konu bu ikincisi yani halk için geçerli olan moda terimi. Genelde moda hep yenilik sözcüğüyle eşdeğer bir anlam taşır.Fakat artık görüyorum ki herkes aynı şeyleri giyer hale gelmiş.Örneğin geçen sene bir mor renk modası vardı ; ya gömlek ya tişört herkes mor giyiyordu.Çarşıda gezerken sanki Fiorentina’nın İstanbul’daki maçına gidiyorlarmış gibi bir his bırakıyor insana.Sonra saçları çatı gibi üçgen yapmak da çok modaydı.Bende dahil birçok genç için vazgeçilmezler arasındaydı.Şimdi yana taramak ya da 3 numara yapmak daha farklı geliyor insanlara.Bir de güneş gözlükleri vardır mesela özellikle şu pilotların taktığı “TOP GUN” modeli olmazsa olmazlarımızdandır. Özellikle de güneşin olmadığı  havalarda, ya da akşam vakti hava kararınca veyahut evde perdeler çekili  otururken o güneş gözlüklerini takmak bambaşka bir hava katıyor olsa gerek insana ! Yani arkada kar yağıyor adam güneş gözlüğü takıyor gülmemek elde değil…
Bu senenin modası da kuşkusuz parmak arası terlik ve git gide çoğalıyor bu mereti kullananlar. Hatta ilk başlarda “Erkek adam giyer mi?” deyip sonradan giyenlerde oldukça fazla.Fakat merak ediyorum herkesten önce parmak arası terlik alıp sonra bütün plajdaki herkesin ayağında parmak arası terlik görmek hoşumuza gider miydi? Bence hiç de gitmezdi.

Biraz daha abartayım ; Bütün Kadıköy’ün mosmor olduğunu düşünsenize.Ya da herkesin saçlarını üçgen yaptığını ( Kadın,erkek, yaşlı , genç demeden) Ya da herkesin evde otururken güneş gözlüğü taktığını düşünün. Bence bunlara hiç gerek yok herkese  yakışan bir şeyler vardır.Ve bunları yapmadan da karizmatik veya çekici olunabilir.

Ben bunların hiçbirine karşı değilim.İnsanlar istediklerini giyebilir  ve bana da laf düşmez. Fakat farklı olmak adı altında herkes aynı oluyor ve ben bundan ciddi rahatsızlık duyuyorum.

O yüzden de eğer moda buysa ben takip etmemeyi tercih ederim.Çünkü farklı olmak adına standartlaşmak bana saçma geliyor. Hatta farklı olmaya çalışmak bile saçma aslında. Çünkü zaten bütün insanlar birbirinden farklıdır…