Güneş dünyayı yavaş yavaş selamlarken, Ezan kulaklarımızda o müthiş ezgisiyle masaj yaparcasına yankılanıyor. Seslerden rahatsız olan, daha erken diyen, kulaklarını yastıkla kapatan insanlara ‘Namaz uykudan daha hayırlıdır’ diye haykırıyor.

Sponsor Bağlantılar

Ezan, öğle vakti herkesin dünyevi meselelere daldığı anda, haydi bırakın dünya işlerini koşun Allah’a. Tek  kurtuluş onun yolu. En kârlı iş Allah’ın yolunda gitmek. Haydi insanoğlu haydi namaza diye çağırıyor.

Gün yarılanıyor artık. İkindi vakti yaklaşıyor. İnsanlar tüm gayretleriyle dünya için koştururken öğle vakti Ezan’ı duymayanlara bir ses ALLAH tektir diyor. Ondan başka İlah yoktur diyor. Anla insanoğlu anla.

Ve artık bizleri selamlayan güneş, artık vedalaşıyor. Ezan bu sefer daha hızlı veriyor mesajını. Neden acaba. Neden böyle yapıyor. Düşündün mü hiç.

Bir ölü gibi uykuya dalmadan önce Allah’la konuşmaya ne dersin diyor Yatsı Ezanı. Bir daha uyanmaya bilirsin hadi diyor ve kalplere iniyor o manevi çağrı.

Ezan ki, günde beş vakit Allah’ın birliğini, Peygamberimizin Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu telkin eden kutsal bir çağrı.

Ezan ki, dünyevi işlerimizi bir kenara bırakarak  bizleri aynı istikamete Allah’ın huzuruna çağıran bir manevi ses.

Ezan ki, kimsesizlere kimseleri olduğunu hatırlatan bir huzur durağı.

Ezan ki, müslümanın içini ısıtan, müslümana Müslüman olduğunu hatırlatan, ırkı, dili, rengi ne olursa olsun tüm Müslümanları aynı istikamette toplayan eşsiz bir duygu.