Pek çok insan tatilin sadece havuz kenarındaki bir şezlongda yayılıp, sınırsız yemek yemekten ibaret olduğunu düşünür. Eğer siz böyle düşünenlerden değilseniz, planlanmış doğa yürüyüşleri, bisiklet turları yapmak sizin ilginizi daha çok çekiyorsa işte size bir dahaki tatil noktanızı belirmek için önerebileceğimiz birkaç şey.
Vücudunuzun fiziksel dayanıklılığına ne kadar güveniyorsunuz?

Sponsor Bağlantılar

Macera dolu bir tatil için otel ayarlamaları yapılırken vücudunuzun fiziksel dayanıklılığını göz önüne almak başta çok açıkça yapılması gereken bir şeymiş gibi gelse de genelde gözden kaçırılan bir noktadır. Örneğin, bisikletle yapabileceğiniz bir tatil ararken, kendinize bisiklet sürmede ne kadar deneyimli olup olmadığınızı sormanız ve dağ yollarında bisiklet sürerken karşılaşabileceğiniz zorluklarla başa çıkıp çıkamama konusunda deneyiminizi sorgulamanız gerekmektedir. Bu deneyimin içine, bisiklet bozulduğunda işinize yarayacak bisikletle ilgili teknik bilgiler de giriyor tabii ki.

Eğer bu konuda çok deneyiminiz yoksa, fakat yine de daha önce kırsal alanda çok zorlu koşullarda olmasa da bisiklet turları yaptıysanız, daha orta düzeyde zorluklarla karşılaşabileceğiniz bir bisiklet tatili sizin için en uygunu olacaktır. Bu anlamda pek çok harika seçeneğiniz var: Örneğin, Burgundy’nin şarap ülkesine gün ışığının yansıdığı ilginç evleri ve görülmeye değer kırsal alanlarına giderek bisiklet sürmeye ne dersiniz?

En son ne zaman vahşi yaşamla iç içe oldunuz?

Eğer yürümeyi tercih ediyorsanız, sizin için de pek çok keşif yürüyüşleri mevcut. Örneğin, Galapagos’daki Isabela Adası’nda yapacağınız vahşi yaşam içinde yürüyüş tatili, egzotik türleri görmenizi sağlayacak bir tatil olabilir. Isabela’da 5 tane volkan dağı bulunuyor ve sadece bu volkanlar size eşi bulunmaz bir vahşi ortamda başka bir yerde göremeyeceğiniz doğal güzellik ve hayvan ve bitki çeşitlerini sunuyor.

Diğer turistlerin göremediği yerleri görün

Macera tatillerinin diğer bir avantajı da size diğer turistlerin gezi alanında olmayan ama görülmeye değer yerlere götürebilmesi. Örneğin, Endülüs ya da Sardinya’daki yürüyüş yollarında bu ayrıcalık çok fazla hissediliyor. Yürüyüşleri yaparken Serra Orrios gibi ana turist yollarından saklanan yerleri yürüyüşçüler görmüş oluyor.

Yine de tatiller rahatlamak içindir…

Bisiklete binmek ya da yürüyüş yapmak bir yeri iyice gezerken aktif olmayı da sağlayan güzel bir denge oluşturuyor. Ama herkes aynı zamanda gittiği yerde tatilini tek başına sadece rahatlayarak geçirmeyi hak ediyor. İyi bir seyahat şirketi size bunu da sağlayacaktır. Böylece tatil süresince sadece kendinizle kalarak istediğinizi yapabilir ve kişisel ilginizi çeken yerleri görmeye gidebilirsiniz. Hatta sadece rahatlayarak hiçbir şey de yapmayabilirsiniz.

Yepyeni hobiler edinin!

Aktivite tatillerinin içeriği çok çeşitli olabilir. Bu da yeni hobiler edinmek için çok iyi bir fırsat yaratır. Örneğin Sardinya’daki yürüyüş tatillerinde adayı aynı zamanda botla ya da at üzerinde de izleyebilirsiniz. Hatta otantik bir İtalyan yemeğini kendi başınıza nasıl pişirebileceğinizi öğreneceğiniz bir ders bile alabilirsiniz.

Nazife Ece
Birdolutatil.com Sitesi Editörü