Mona Lisa ve Esrarlı Şifresi ! …

 

Mona Lisa

Sponsor Bağlantılar

Onun Adı Mona Lisa… Hakkında Milyonlarca Kez Yazıldı. Sadece Üç Yıllık Bir Eser V. Yy ‘a Damgasını Vurdu. Sırrı Yıllarca Çözülmeye Çalışılcı. Ünlü Simgebilimciler Hayatlarını Buna Adadı. Peki Şu An Mona Lisa Hakkında Söyleyebileceğimiz En Mantıklı Şeyler Neler. Bunları Sizler İçin Derlemeye Çalıştım.

Da Vinci. Milenyumun Adamının En Büyük Özelliklerinden Biri Çalışmalarını Ve Yazılarını Aynaya Bakarak Tersten Yazmaktı. Bu Şekilde İç Dünyasını Yazıya Aktarabilecekti. Fakat Kimse Ne Yazdığını Bilemeyecekti. Şimdi Çoğumuzun Fen ve Teknoloji Dersinde Gördüğü Bu Konu O Dönemde Kimsenin Bilmediği Bir Şifreli Yazı Türüydü.

Da Vinci Bu İcadını Çalışmalarında da Kullandı. Milliyet Gazetesi’nin Yaklaşık 3 Sene Önce sanat ekspertleri Bu Yöntemi Mona Lisa’sa Denedi Ve Tersten Görüntüde Mona Lisa’nın Yalnız Olmadığı Göründü. Tabloda Yıldız Savaşları’nın Darth Vader’ına Benzeyen Bir Cisim Ortaya Çıktı.

Bu Konu Hakkında İse Sanat Ekspertlerinin Bir Tesadüf İle Karşılaştığının Bir Tesadüfde Olabilir. Ama Da Vinci ve Tesadüf Çok Uzak Kavramlar. Ve Ayrıca Belirteyim. Yıldız Savaşları’nın Darth Vader’ı nın Giydiği Zırh Sion Tarikatı Adı Verilen Çok Gizli Bir Pagan Mezhebinin Bir Ayin Sırasında Kullanılan Kutsal Kıyafet İle Çok Benzer.

Şimdi İse Dünya da En Güvendiğim Kaynaklardan Biri Olan Dan Brown’ın (The Da Vinci Code) İsimli Kitabında Belirttiği İlginç Şeyleri Konuşalım.

Tablonun En Belirgin Özelliklerinden Biri Da Vinci’nin Sol Taraftaki Ufuk Çizgisini Sağdakinden Daha Belirgin Çizmesiydi. Bu Yüzünün Arasında Eşit Olmayan Bir Ton Oluşmasına Sebep Oluyor. Aslında Bu Da Vinci’nin Sık Kullandığı Bir Yöntem Değildir. Sadece Mona Lisa Sağ Tarafta Olduğunda Daha Büyük Gözükecekti. Bu Ünlü Tablonun İçindeki Bir Da Vinci Hilesiydi.. Tarihte Dişilere ve Erkeklere Atfedilmiş Yönler Vardır. Ak Dişiyi Kara Erkeği Temsil Eder. Veya En Önemlisi Sol Dişiyi Sağ Erkeği Temsil Eder. Ve Leanordo Da Vinci’de Dişi İlkelere Hayrandı.

Ayrıca Ünlü Yazar Dan Brown’a Göre Mona Lisa’nın Da Vinci Kendi Görüntüsünün Dişi Halini Resmetmiş Olabilir. Çünkü Da Vinci Şakacı Biriydi. Ama Her Ne Olursa Olsun, Da Vinci’nin Mona Lisa’sı Ne Erkek Ne de Dişiydi. İkisinin Birbirinin İçinde Erimiş Haliydi. Tabloda Çok Büyük Gizemler Vardı. Çok Sayıda Androjen Mesajlar. Mona Lisa’nın Çirkin Oluşunun Bir Özelliğiydi Ama Da Vinci Tablonun Androjen Olduğuna Dair Pek Çok Bilgi Bırakmıştı.

Şimdi Merak Ediyorum da Hiç Amon Diye Bir Tanrı Duydunuz Mu? Mısır’ın Erkek Bereket Tanrısı Amon. Amon Elinde Koç Başı Tutan Bir Tanrı Olarak Resmedilir.

Peki Onun Dengi Kimdi? Dişi Bereket Tanrısı. O Da İsis’tir. İsis Tanrı ve Tanrıçaların Büyüğü Olarak Bilinir. İsis’in İsmi Bazı Eski Yazıtlarda L’ISA Olarak da Geçer. Peki Ya İki İsmi Birleştirirsek.

A M O N L’ I S A

Bir Şey İfade Ediyor Mu? Evet Da Vinci İki İsmi Birleştirip Daha Düzeli Bir Halini Tablosunun Adında Kullanmıştır.

Aslında Mona Lisa’nın İsmi Bir Çeşit Anagramdı (Harflerin Yerini Değiştirerek Kelimenin Düzenin Bozma. Roma İmparatorluğu’nda Bu Bir Çeşit Şifreli Yazı Türüydü). Mona Lisa’nın Belli Belirsiz Gülümsemesi ve Çirkin Olmasının Sebebi Buydu. Erkek ile Dişini İlahi Birleşiminin, Yani Tanrı Tarafından Dünya’ya Yollanmalarının Bir Anagramıdır.

İşte Da Vinci’nin Bu Küçük Sırrı Bundan İbaretti. Aslında Hiçte Karışık Değil, Değil Mi?

Fatih ÖYÜK