Son yıllarda Müslüman ülkelerde yaşanan çatışmalar, kargaşa ve zulümler bizlere, Müslümanların birlik olması gerektiği konusunda daha aceleci olmamız gerektiğini göstermektedir.

Sponsor Bağlantılar

‘’Allah’ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın…’’ (Al-i İmran Suresi, 103) ayeti tüm Müslümanlar için yol gösterici bir ayettir. Bugün Suriye’de, Doğu Türkistan’da, Mısır’da, Keşmir’de, Filistin’de, Patani’de ve dünyanın pek çok bölgesinde Müslümanlar baskı ve zulüm altında yaşamakta, çocuklar da dahil olmak üzere her gün pek çok masum Müslüman kardeşimiz acımazsızca şehit olmaktadır.

İnsanların bir kısmı sıcak evlerinde rehavete kapılıp, çektiği teşbihi, kıldığı namazı yeterli görüp, Allah’ın birlik olun ve mazlumlar için mücadele edin emirlerini görmezden gelmektedir. Oysa Yüce Rabbimiz bizlerin birlik olması gerektiğini Kuran’da açıkça bildirmiştir.

Müslümanlar arasındaki ayrılık ve çatışmaları bir kenara koymanın ve birlik olmanın zamanı çoktan gelmiştir. Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak cehd edenleri (mücadele edenleri) sever. (Saff Suresi, 4) ayetinin gereği olarak yapmamız gereken, birbirimize kenetlenmek ve İslam dinini dünyaya hakim kılmak için çabalamaktır.

Yeryüzüne İslam’ın hakim olmasıyla, yaşanan tüm kavgalar, çatışmalar ve zulümler son bulacak, Kuran’ı rehber alarak yaşayan insanların yaygınlaşmasıyla yeryüzünde barış, sevgi, güven ve huzur ortamı hakim olacaktır.

Unutmamamız gereken en önemli konu; dünyaya geliş amacımız sadece evlenmek, çocuk sahibi olmak, kariyer yapıp zengin olmak değildir. Dünyaya geliş amacımız belli ideolojilerin peşinden koşup kendimizden olmayanın yaşam hakkını engellemek ya da elinden almak ta değildir. Dünyaya geliş amacımız sadece Allah’a kul olmaktır. Kul olmanın gerekleri de Kuran’da açıkça bildirilmiştir.

Bize düşen Allah’a yönelmek, Kuran’a sımsıkı sarılmak ve Allah’ın Kuran’da bildirdiği emir ve yasakları eksiksiz uygulayarak İslam birliği ve İslam ahlakının tüm dünyaya hakim olması için kararlı bir şekilde mücadele etmektir.

Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal Suresi, 73)

Altuğ ÖZTÜRK