Köylerimizdeki insanlarda son zamanlarda bir korku oluştu. Artık hava karardımı dışarı da pek kimseye rastlayamazsınız. Sebebi kurtların köylere inmeleri, çoğalmaları ve insanlara saldırmaları. Son bir kaç aydır kurt saldırıları oldukça çoğaldı. Eskiden otlatılmaya götürülen koyunlara saldırırlardı. Evlere ve insanlara saldırmaları da nadiren görülürdü. Konya çevresindeki bir çok köyden aldığımız haberler hep bu yönde.
Peki ne oldu da bu kadar hırçınlaştılar? diye sorabilirsiniz. Doğruluğunu ispat edemesek de soyu tükenmekte olan dört yüze yakın olduğu tahmin edilen kurtların doğaya salınması olduğu söyleniyor. Peki soylarının tükenmesine engel olabilecek mi doğaya salınmaları! Çünkü eğer öyle bir girişim gerçekten var ise bu kanımca pek doğru bir iş olmaz. Canını ve koyunlarını korumak için tüfeğe sarılan köylüler artık kurt avına çıkmaya başladılar bile.

Sponsor Bağlantılar

Konya Kulu ilçesine bağlı yazı çayır köyünde yaşlı bir kadını parçalayarak yemeleri artık insanların iyice korkmalarına sebep olmuştur. Yayla ve köylere toplu halde inmeleri de köpeklerin çaresiz kaldığı bir durumdur. Duyduğum bir çok olayda da köpekleri parçalayarak yedikleri sadece omurilik ve kafasını bırakmalıydı. Hayvanların nesillerinin tükenmesi çok üzücü acaba bu tür önlemler kurtların çoğalabilmesi için yeterlimi ya da başka bir deyişle doğaya bırakılan kurtların akıbeti hakkında devletin bir bilgisi var mı, umarım vardır diye düşünüyorum.

Anadolu da bir çok hayvanın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Yasa dışı avlanma, kürklerinin değerli olması ya da sırf zararlı diye öldürülen hayvanların sayısı azımsanmayacak boyutlarda. Anadolu da bir çok hayvan çeşidi bulunmaktaydı. İklim şartlarının değişmesi, barajların yapılması ile bir çoğunun nesli tükenmiştir ya da şu an da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Hayvanlar, muhteşem güzellikteki güzel Anadolu’da yaşam savaşı vermektedirler.

Nesli tükenenler ve tükenmekte olan hayvanlardan bazıları ;

PARS, SİYAH ARSLAN, KURT, TİLKİ, BOZ AYI, OKLU KİRPİ, YABAN KOYUNU, KIZIL GEYİK, AFRİKA EŞEĞİ, ALA GEYİK, ASYA YABAN EŞEĞİ, YABAN KEDİSİ, SU MAYMUNU, ÇENGEL BOYNUZLU DAĞ KEÇİSİ, ÇİTA, HAZAR KAPLANI, VAŞAK, İRAN ASLANI, AKDENİZ FOKU, YUNUS BALIĞI, DOMUZ BALİNASI, SIRTLAN, YABANI AT, KARA KULAK, KARACA, YABAN KEDİSİ, ÇAKAL, YABAN DOMUZU, KAYA UYUR, YILAN KARTALI, HOPA ENGEREĞİ, KARA AKBABA, KIZIL AKBABA, SIRAZ BALIĞI, AK KUYRUKLU KARTAL, ANADOLU DİŞLİ SAZAN, ANADOLU YAĞ BALIĞI, APOLLO KELEBEĞİ, MEZOPOTAMYA ÇOK GÖZLÜSÜ.