PATENT NEDİR?

Hayat gelişiyor, işler artıyor ve insanlar emeklerinin karşılığını almak istiyor. Artık eskiden bildiğimiz şekillerden biraz farklı olarak profesyonel çalışmak gerekiyor. Kendi tasarladığınız ürünlerinize sahip olmak, onları başkalarına kaptırmamak için işte burada patent devreye giriyor.
Patent nedir? Ne işe yarar? İnsanların birçoğu halen bunu bilmemektedirler. Bu nedenle emek harcadıkları, gecelerini gündüzlerine katıp uzun uğraşlarla tasarlayıp icat ettikleri ürünleri ellerinden uçup gidiyor. Dünyanın tek bir tuşun ucunda toplandığı şu günlerde iş yapmak istiyorsak bizde dünya kuralları ile hareket etmek zorundayız. Bir ürüne benim diyebilmemiz için o ürüne ait bir tapumuz olması gerekir. İşte bu tapunun adı ticarette “patent” diye belirtilmiştir. Harcadığınız paranız, geçirdiğiniz zamanınız, sarf ettiğiniz emeğiniz ve en önemlisi yıllarca çalışıp kazandığınız bilginiz heba olmasın, başkaları tarafından yağmalanmasın istiyorsanız yeni yaptığınız ürününüz için ilk iş olarak bir tapu, yani patent başvurusu yaparak işe başlayın. Patent demek malın, ürünün patent ettiren kişi veya kuruluş adına tescillenmesi, belgelenmesi veya tapulanmasıdır. Artık bu ürün sizindir. Sizden izinsiz kimse alamaz, satamaz ve imal edemez. Yasal olarak tüm dünyada geçerli olan bu tapu sistemi sayesinde ürününüzü istediğiniz şekilde satabilirsiniz. Satmak isteyenlerden isim hakkı talep edebilirsiniz. Uzun emeklerinizin karşılığını artık almaya başlarsınız. Bu ürünü sizin elinizden siz isteyerek devretmedikçe hiç kimse alamaz. Ama tam tersi olarak siz yaptınız ancak patentini almadınız. Bir başkası daha sonra ürünün patentini alabilir. O zaman hiçbir hak iddia edemezsiniz. Tüm emeklerinizde boşa gider. Ticaretin kurallarına göre oynanması gerektiği unutulmamalıdır. Acı tecrübelerini yaşamadan ürününüzün patentini almanız size iş hayatında çok fazla kazançlar sağlar. Ürününüzün başkaları tarafından yağmalanmasını önlemenin en kolay ve güvenilir yolu patent almaktır.

Sponsor Bağlantılar

PATENT NASIL ALINIR?

Patent almak için belli başlı süreçler bulunmaktadır. Bu süreçleri 3 gruba ayırmak mümkündür.

1. Başvuru Öncesi Yapılması Gerekenler

Patent Tarifnamesinin hazırlanma sürecidir. Önce buluşunuz kontrol edilir, sizden bazı bilgi ve belgeler talep edilir, patent tarifnamesi hazırlanır.

2. Patent Başvurusunun Yapılması

Başvuru dilekçesinin doldurulması, başvuru ücretinin yatırılması ve resmi kuruma iletilmesi aşamasıdır.

3. İnceleme Talebinin Yapılması

Türk Patent Enstitüsüne inceleme talebi yapılır ve ücreti ödenir. Birinci inceleme talebi olumlu ise başvuru sahibi Tescil Belgesi Düzenleme ücretini öder ve patent belgesini elde etmiş olur. Şayet inceleme olumsuz ise, ikinci ve üçüncü inceleme yapılabilir. Ancak üçüncü inceleme son aşamadır ve cevap olumsuz olursa ilgili buluş patent belgesi alamaz.

Bu süreçlerde size destek verecek profesyonel firmalar bulunmaktadır. Başvurunuzun tam ve eksiksiz olması için bu kuruluşlar sizlere yardımcı olmaktadırlar.

PATENT SORGULAMA

Patent sorgulama işlemini aşağıdaki adresten yapabilirsiniz:

http://online.tpe.gov.tr/web/index.html

PATENT ÖRNEĞİ