Salvo dilimize İtalyancadan geçen bir kelime olmakla birlikte pek çok dilde farklı kelimelerle bilinen salvo, genellikle topla yapılan yaylım ateş olarak bilinmektedir.

Sponsor Bağlantılar

Yaylım ateşi birden çok ateşli silahın aynı zamanda ateş etmesi anlamına gelmektedir. Salvo özellikle savaş döneminde tercih edilen bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca salvo ya da yaylım ateşi kelimesi sadece savaş sırasında kullanılan bir teknik olarak değil günlük kullanımda da sıkça kullanılmaktadır. Özellikle tartışmalı konularda sıkça kullanılan bir deyim haline gelmiştir. Örneğin konuşmalar esnasında ya da siyasi bir tartışma sırasında birbirine art arda söz söyleyen kişiler için birbirlerini yaylım ateşine tutmak şeklinde nitelendirebilirler.

Ayrıca futbolda art arda atılan kaleye çekilen şutlar için de salvo atışı şeklinde kullanılmaktadır. İtalyancadan geçen bir kelime olan salvo, günlük hayatta bir tartışmada, siyasi bir konuşma içerisinde ya da asıl anlamı olan savaş sırasında art arda yapılan atışlar için kısacası yaşamın her kesitinde kullanılan bir sözcük olmuştur.

Herkes tarafından farklı bir anlam ifade eden salvo, baştan savma, top atışı ile selamlama, alkış yağmuru, bahane gibi anlamları da bünyesinde barındırmaktadır.