Hazır bir yılı geride bırakırken, sizlere Yeni Makale’nin 2009’undan da bahsetmek istiyorum. 2008’i değerlendirmek gerekirse tek kelimeyle “felaket” :)) Şaka bir yana çok büyük sorunlarla ilgilenmek durumunda kaldık, hatta altyapı değişikliğine gittik ama yine de 2008’in beklentilerimizi karşıladığını söyleyebilirim. Aslında şu son botnet saldırıları olmasaydı her şey çok daha güzel olabilirdi. Sonuç olarak onları atlattık gibi görünüyor ve yaklaşık iki aylık bir süre içinde site kendini tamamen toparlar diye düşünüyorum.

Sponsor Bağlantılar

2009’da Neler Yapacağız?

* Yorumlar : Şuan gördüğünüz gibi yorumlarda karakter sorunu var. O karakter sorununu çözmek öncelikli hedefimiz. Yorum sayısını arttırmak için de çeşitli çalışmalarımız olacak. Siteye üye olup belirtilen tarihler arasında en çok yorumu yazan kişiye küçük bir hediye vermek gibi uygulamalarımız olacak.

+++ Yorumlardaki karakter sorunları ortadan kaldırıldı. Yorumlaı arttırmaya yönelik çalışmalarız oldu ve bunların işe yaradığını düşünüyoruz. Yorum yarışması yapmak istedik ancak beklediğimiz eleştirileri alamadığımız için bu uygulamadan vazgeçtik. belki ilerde tekrar düşünülebilir.

* Yazarlar Bölümü : Yazarlar bölümü konusunda gerçekten çok araştırma yaptık. Ancak siteye uygun, istediğimiz gibi bir yazarlar modülü bulamadık. Hiç olmadı Yazarlara ayrı bir kategori açabilir ve normal makale düzeniyle yazarlarımızı tanıtabiliriz. Bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Avantajları arasında istediğiniz gibi ve sürekli düzenleme yapma imkanınız var, her yazar kendi sayfasını istediği zaman düzenleyebilir. Otomatik olmasının avantajı ise bilgileri bir defa girdiğinizde çeşitli özellikleri bünyesinde barındırdığından kendini otomatik olarak güncelleyebiliyor. Kısa bir zamanda uygun bir yazarlar modülü bulamazsak kategori olarak bu bölümü açacağız.

+++ Sitede yazarlar kategorisi açılmıştır. Kategorinin avantajlı olduğunu düşünüyorum. Bilgileri istediğiniz zaman, istediğiniz şekilde düzenleme imkanınız bulunmaktadır.

* DMOZ’a Kayıt : Bilmeyenler için söyleyeyim DMOZ’a kayıt olabilmek bir ayrıcalıktır. DMOZ dizininde özgün ve kaliteli siteler yer alır. Yeni Makale için DMOZ dizinine başvuru gerçekleştireceğiz. DMOZ dizinine girmeyi başardığımızda ziyaretçi sayımız ve site değeri artacaktır. Deyim yerindeyse DMOZ olmazsa olmaz. DMOZ’a katılabilmek içinde gereken her türlü fedakarlığı yapacağız. Zaten Yeni Makale özgün içerikli ve kaliteli bir site o yönden herhangi bir sorunumuz yok. Diğer şartları da taşıdığımızı düşündüklerinde Yeni Makale sitesini onaylayacaklardır. Altyapı ve tasarım sorumlumuz Umut Yurtseven’de DMOZ’a girebilmemiz için çeşitli düzenleme ve kontrollerde bizlere yardımcı olacaktır. DMOZ için sabırlı olmak gerekiyor. Birkaç ay alacaktır bu süreç.

+++ DMOZ başvurularında maalesef hedefimizi henüz gerçekleştiremedik. Tasarımla ilgili olan problemlerimizi geride bıraktık. Ancak eski haberlerde hala kaynak belirtilmemiş haberlerimiz bulunmakta. Aslında bunu sebep göstererek DMOZ başvurumuz reddedilemez ancak arkadaşlar reddediyor. Tekrar bir başvuru gerçekleştireceğiz bu yıl içinde. Beklediğimiz sonucu alana kadar devam.

* Ziyaretçi Sayıları : Ziyaretçi sayılarımız altyapı ve tasarım değişikliğinden dolayı bir hayli azaldı. Sitenin eski ziyaretçi sayısına kavuşması yaklaşık iki ay gibi bir zaman alabilir. 2009 hedefimiz, günlük ortalama 10 bin ziyaretçi. Öncelikli hedefimiz 10 bin. Ancak herhangi bir sorunla karılaşmazsak bu sayı 15 bin de olabilir. Tabi 15 bin ziyaretçi demek, 15 bin kişiye yer ayarlamak lazım, yemesi var içmesi var, hepsinin türlü türlü sorunları var 🙂 15 bin ziyaretçi demek kısaca yeni sorunlar demek. O ziyaretçi sayısı gelsinde sorunlarla uğraşmaya razıyım.

+++ Ziyaretçi sayılarında hedeflerimizi gerçekleştirdik. Son bir ay günlük tekil ziyaretçi sayımız 17.000 civarında. Özel günlerde 20.000 üzerinde ziyaretçi çekebilmekteyiz. 2009 yılı sonuna kadar amacımız bu ziyaretçi sayısını kalıplaştırmak. 2010 hedeflerimizi ayrı bir makale ile belirteceğiz.

* Videolar Kategorisi : Sitede videolar kategorisi açacağız. Telif hakkı olan videoların dışında her türlü video paylaşımını da site üzerinden gerçekleştirebileceğiz. Yine videolar bölümünde video dersler de yer alacak.

+++ İçerik ekleme konusunda çok titiz davrandığımızdan çok fazla bir içeriği olmasa da Videolar kategorisini açmış bulunmaktayız.

* Forum Canlandırma Çalışmaları : Bilmiyorum haberiniz var mı ama Yeni Makale’nin bir forum bölümü var 🙂 Çok ilginç bir şey söyleyeyim sizlere. Türkiye’de  Phpbb3 forum üye sayısı olarak çok da emin değilim ama sanırım ilk üçe gireriz. Yeni Makale Forum’un çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu tam 8.600 üyesi var. Ancak forum üyeleri maalesef katılımdan çok uzak. Her üye bir yorum yazsa en az 8600 yorum olacak. Ama 5000 başlık bile yok. Zaten 3 bin başlığı biz açtık 🙂 Neyse, sağlık olsun. Aramıza katılacak yeni arkadaşlarla birlikte forum bölümünü canlandırmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştireceğiz. Forum canlanması sayfa görüntülenme sayısını ve günlük ziyaretçi sayısını arttıracaktır.

+++ Forum bölümüne beklediğimiz katılımın sağlanmamasından dolayı forum bölümümüzü kaldırıyoruz. Forum bölümünün üyeliği ile anasayfa üyeliği birbirinden farklı olduğu için bazı sorunlar yaşanıyordu. Forum bölümünün kaldırılmasıyla bu sorunlar aşılacaktır. Alanımızı sınırlasakta hedefimiz hiçbir zaman değişmeyecektir.

* Haritalar ve Atasözleri : Harita ve atasözleri kategorilerini açtık. Bu kategorilerin içleri 2 ay içerisinde doldurulacaktır. Yaptığımız işin kaliteli olması için gereken her türlü özveriyi gösteriyoruz. Bundan dolayı yapımı uzun ama kalıcı eserler oluşturuyoruz.

+++ Haritalar ve atasözleriyle ilgili çalışmalarımız halen devam etmektedir. Ani ziyaretçi artışı siteye harcadığımız zamanın çok artmasına neden olduğu için bu kategorilere gereken eklemeleri yapmakta biraz zorlanıyoruz. İçeriklerin tamamen doldurulması zaman alacaktır gerçekten.

* Pagerank : İlginç bir şekilde sitenin pagerank değerine yer vermemişim 2009 için. Bunu şimdi ekliyorum.

+++ Sitenin pagerank (pr) değeri 2 idi. Site ilk açıldığında pagerank değeri 3’dü. Joomla altyapısına geçtiğimizde birçok sorunla karşılaştıktan sonra doğal olarak pagerank değerimiz düşmüştü. Ancak site kendini kısa zamanda toparlayarak pagerank 4 değerine ulaşmıştır. Öncelikli hedefimiz bu pagerank değerini korumaktır. İkinci aşamada ise pagerank değerimizin yükselmesi için çaba göstereceğiz. Ancak bu çaba sadece site ile kısıtlı olacaktır. Link almak ya da reklam yapmak gibi planlarımız yoktur. En iyi reklamı siteye giren ziyaretçilerin yaptığına inanmaktayız. Bu nedenle sizlerin katkıları bizler için yeterli olmaktadır.

2009 yılının Yeni Makale, yazarlar ve ziyaretçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.