Her yıl olduğu gibi bu yılda Yeni Makale ekibi olarak geçen yıl koyduğumuz hedefleri ne derece gerçekleştirdiğimizi ve bu yıl için neler planladığımızı sizlere açıklamak istiyorum. Geçen yılki hedeflerimizi büyük oranda başarmanın mutluluğu içindeyiz. Bu yıl çok daha büyük hedefler koyacak ve bunlara ulaşmak için çok daha fazla çalışacağız.
Öncelikle 2010 yılı için hedeflerimizi sitede arama yaparak görüntüleyebilirsiniz (Hedefler üzerinde kesinle oynama yapılmamıştır. Makale sonunda yer alan son güncelleme tarihi bunun bir kanıtıdır ve sistem son güncelleme tarihini otomatik görüntülemektedir.) Merak edenler içinde 2010 makalesi içinde 2009 yılı hedeflerinin yeraldığı makalenin linki de bulunmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

2011 yılını, Yeni Makale için bir “Devrim” olarak görüyoruz ve bu Devrim’i gerçekleştirmek için her zamankinden daha çok çalışacağız. Bu yolda en büyük destekçilerimiz her zaman olduğu gibi yine Değerli yazarlarımız, üye ve hayranlarımız olacaktır.

Ziyaretçi Sayıları

Ziyaretçi sayısı olarak günlük 35.000 gibi bir hedef belirlemiştik. Şuanda son bir aylık dönemde günlük 45.000 ziyaretçinin üzerinde bir ortalama yakaladık. Dolayısıyla da hosting firmamız “Siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz?” şeklinde bir soru yöneltti bize 🙂 Bizde “Ziyaretçi geliyor, kapıdan mı kovalım?” diye karşılık verdik. “O zaman başka yerde misafir edin” dediler. Bizde sizler için en iyisini yapmaya çalıştık. Günlük 300.000 ziyaretçiyi kaldırabilecek www.ni.net.tr (Net İnternet)’den bir sunucu kiraladık. Sunucunun avantajlarından sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Sunucu sayesinde site sayfaları daha hızlı görüntülenmektedir, aşırı ziyaretçiden dolayı sorun çıkarma ihtimali çok düşüktür, siteden dosya, resim ve program paylaşmaya yetecek kadar alana sahiptir (2 x 500 GB).

2011 yılı içinde ziyaretçi sayısı hedefi koymamız gerekiyor. Ben günlük 75.000 ziyaretçi şeklinde bir alt limit belirlemek istiyorum. Bu sayı aklımızdaki projeleri uygulayabilmemize bağlı olarak 75.000 ile 100.000 arasında bir noktaya çıkabilir. Tabi bu ziyaretçi hedeflerine ulaşmamızda her zaman olduğu gibi Değerli Yazarlarımız’da bize gereken desteği her zaman olduğu gibi yine vereceklerdir.

Facebook Hayran Sayfası

Facebook hayran sayısı hedefi olarak hedefimiz 5.000 ‘di. Bu hedefi ikiye katlayarak 11.000 hayran sayısının üzerine çıkmış bulunmaktayız. Bu nedenle tekrar tüm facebook hayranlarımıza bize verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

2011 yılında Facebook Hayran Sayısı hedefimiz 100.000… Evet yanlış duymadınız. 2011 yılı için Yeni Makale Facebook Hayran Sayısı Hedefimiz 100.000 (Yüz bin). Bu hedefi gerçekleştirilebilir olarak görüyorum. Facebook Hayranlarımızın gruba arkadaş çevrelerini davet etmesiyle bu sayıya rahatlıkla ulaşabileceğimizi umut ediyorum.

DMOZ Kaydı

3 yıldır bizde bitmez bir DMOZ sevdası vardı. Siteyi bilen herkesin ortak görüşü “DMOZ bu siteyi kabul etmeyecekte hangi siteyi kabul edecek!” şeklindeydi. Geçen yıl yazmış olduğumuz yazıda da bu konuya vurgu yapmış ve DMOZ’a girmenin zorluklarından da bahsetmiştim. DMOZ’da bir kategori düşünün, başvuru yaptığınız kategorinin son güncellenme zamanı 29 Mart 2010. Aradan tam 9 ay geçmiş ve kategori hala güncellenmemiş. Bu nedenle umudumuz kırılmak üzereydi. Kategorinin kendi editörü görmemesine rağmen DMOZ’da daha yetkili biri siteyi farkederek DMOZ’da listelenmesine olanak sağladı. Hakettiğimiz bir başarıyı daha gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. DMOZ, Yeni Makale’ye yakın zamanda büyük bir değer katacaktır.

İçerik Ekleme Çalışmaları

İçerik ekleme çalışmalarında aşama kaydettiğimizi ancak belirttiğimiz hedefleri gerçekleştiremediğimizi belirtmek istiyorum. İçerik çalışmaları gerçekten çok zaman isteyen bir konu. Bizimde malum zamanımız çok kısıtlı. Şu an saat sabahın 06:00’sı. Sanırım bu saat içinde bulunduğumuz durumu özetleyecektir 🙂 İçerik çalışmalarında koordineli bir ekibe ihtiyacımız var. Bu yıl öyle projelerimiz var ki, geçen yılki içerik çalışmalarını tamamlamaya bu yıl bile vakit bulamayabiliriz. Ancak en azından bir iki konuda bu çalışmaları sonlandırmayı düşünüyoruz. Bu yılki içerik projelerimizden yazının devamında bahsedeceğim.

Makale Yarışması

Yeni Makale için planladığımız makale yarışmasını maalesef geçtiğimiz sene gerçekleştiremedik. Bunun en önemli sebebi şuanki sistemimizin bunun için uygun olmamasından kaynaklanıyor. Bir makalenin değerini belirleyen en önemli etkenlerden biri okunma sayısıdır. Kullandığımız “Cache Sistemi” maalesef makalelerin gerçek okunma sayılarını görmemizi engellemektedir. Cache sistemi ziyaret ettiğiniz sayfayı düşük boyutta kaydetmekte ve sizden sonra gelen ziyaretçiye de aynı sayfayı göstermektedir. Bu nedenle yazıyı okuyan 2 kişi tek kişi olarak kaydedilmekte. Hatta yarım saatlik bir dilim içerisinde 1000 kişi okusa bile bunu 1 kişi olarak kaydedebilir. Makaleleri değerlendirebileceğimiz objektif bir kriterin olmayışı yarışma konusunda karar vermemizi zorlaştıracağından bu konuya eğilmedik.

Bu yıl makale yarışması yerine bir yorum yarışması düzenleyebiliriz ya da okunma sayılarının etkinliğini düşürerek bir makale yarışması düzenleyebiliriz. Bu yarışmalardan en az birini bu sene yapmayı planlıyoruz. Sizlerinde teşvikleriyle bunun için hızlı bir çalışma yapabiliriz.

Devrimsel Çalışmalar

Yeni Makale’nin değerine değer katacak, sayfa görüntülenme ve sitede geçirilen zaman olarak değerlerini katlayacak 3 önemli projemiz bulunuyor. Bu 3 projeyi kısa zaman içinde gerçekleştirmek için çalışmalara başladık. Bu projelerin içerikleri konusunda maalesef detaylı bilgi veremeyeceğim. Projeleri ilk olarak facebook sayfamızdaki hayranlarımızla paylaşacağız. Bu projelerin Yeni Makale’ye çok büyük bir değer katacağını düşünüyoruz. Bu nedenle çalışmalarımızı gizli yürütüyoruz. Merakınızı az çok gidersin diye bu projelerin niteliğinden sizlere bahsetmek istiyorum:

1. Proje: Şuan çalışmalarını sürdürdüğümüz, sistemin otomatik olarak veri gireceği, ziyaretçi sayısında büyük artış sağlayacağını düşündüğümüz, subdomain olarak linklendireceğimiz bir proje. Çalışmaları şuanda devam ediyor ve özellikle öğrenciler için büyük beğeni toplayacağını düşünüyoruz. Kodlama türü ASP olacak.

2. Proje: Özellikle sayfa görüntülenme ve sitede geçirilen süre olarak Yeni Makale’ye çok büyük bir katkı sağlayacağını
düşünüyoruz. Çalışmalarına bir defa başlandı ama ara verildi. Birkaç ay içerisinde bu çalışmayı da hayata geçirmeyi planlıyoruz.

3. Proje: Gençler ve öğrenciler için ayrı bir site olarak düşündüğümüz, sitede kalma süresi yüksek olan, daha sonradan da tekrar ziyaret etmek istecekleri

Bonus 🙂 Yeni Makale’nin tanıtım ve reklamına büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz, marka ve kurumsallaşma olarak önemli bir adım olarak gördüğümüz çalışma 1 ay içinde netliğe kavuşacak. Bu çalışmanın gerçekleşmesi durumunda ilk olarak facebook grubumuzdan duyuracağımızın sözünü veriyoruz. Bu çalışma da bizim bu aşamadan sonra önemli bir etkinliğimiz olmayacağı, çalışmanın gerçekleşmesi için sadece bir “tamam” beklediğimiz için bu çalışmayı proje olarak nitelendirmiyoruz.

Projelerle ilgili tahmin yapmak, atıp tutmak serbest 🙂 Her üç proje de tahmin edilebilir olmakla birlikte “Bonus”un şuan sadece 3 kişi tarafından bilindiğini ve tahmin edilmesinin neredeyse imkansız olduğunu belirtebilirim.

Bizlere bugüne kadar verdiğiniz destek ve kattığınız değer için tüm yazar, üye ve hayranlarımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

2011 yılınızı kutlar, sağlık, başarı ve mutluluklar dileriz.

Yeni Makale Yönetimi